10 مزیت که هدفون های با سیم نسبت به هدفون های بی سیم دارند

به گزارش آقای ابوالفضلی، شرکت های سازنده هدفون در کوشش هستند تا مدل های متنوع تر و پیشرفته تری از هدفون های بی سیم را طراحی و عرضه نمایند. با این حال، همچنان هدفون های با سیم مزیت های خاصی دارند که بعد از فراوری هزاران مدل مختلف هدفون بی سیم، همچنان می توان بنا به دلایل مشخصی از هدفون های با سیم استفاده کرد. در این یادداشت قرار است با 10 مزیتی که هدفون های با سیم دارند بیشتر آشنا شویم. اگر بین خرید یک هدفون با سیم و بی سیم مردد و دو به شک هستید، این یادداشت حتما به کار شما خواهد آمد.

10 مزیت که هدفون های با سیم نسبت به هدفون های بی سیم دارند

احتمالا هر زمان که دلتان خواسته یک هدفون نو و ارزان را بخرید، با این مسئله به شدت کلنجار رفته اید که آیا باید مدل با سیم را تهیه کنید یا یک مدل بی سیم. هر کدام از این نوع هدفون ها مزیت و معایبی در مقایسه با مدل دیگر دارند. با این حال، کوشش می کنیم تا فعلا فقط به ده مزیت و مجذوب کنندهیت هدفون های با سیم بپردازیم. ناگفته نماند که این ده مزیت، برای هدفون ها با جنس متریال قابل قبول صدق می نماید.

هندزفری بلوتوثی مدل inpods 12

167,000

تومان

هدفون بلوتوثی سامسونگ مدل Galaxy Buds2 Pro

6,000,000

5,649,000

تومان

خرید هدفون از آقای ابوالفضلی

مشاهده همه

1. هدفون های با سیم ارزان تر هستند

هدفون های با سیم اغلب به دلیل قطعاتی که برای ساختشان استفاده می گردد، قیمت مناسب و ارزان تری نسبت به مدل های بی سیم دارند. مدل های بی سیم از آنجایی که از فناوری های قوی تر مثل تکنولوژی بلوتوث استفاده می نمایند، قیمت بالاتری دارند. این موضوع کاملا بدیهی است که هر اندازه کیفیت متریال در ساخت یک هدفون بالاتر و پیشرفته تر باشد، قیمت محصول هم در بازار بیشتر خواهد بود.

2. دوام بیشتر

با این که نمی توان حکم قطعی صادر کرد که هدفون های با سیم دوام بیشتری دارند، به طور معمول هدفون های با سیم به این راحتی پس از یک سقوط از ارتفاع شکسته نمی شوند. بعضی از هدفون های با سیم به اندازه ای کیفیت قطعاتشان مرغوب است که اگر کاربر به درستی از آن استفاده کند، هدفون مورد نظر تا آخر عمر برای فرد کافی خواهد بود!

هدفون مخصوص بازی کیکسی مدل R11

1,300,000 تومان

مشاهده و خرید

3. سبک تر هستند

از آنجایی که هدفون های با سیم متریال کمتری نسبت به مدل های بی سیم برای ساخت احتیاج دارند، طبیعتا وزن این دسته از محصولات هم سبک تر خواهد بود. در استفاده هدفون به طور بلند مدت شما متوجه خواهید شد که مدل های با سیم تا چه اندازه راحت و سبک هستند. سازنده ها هدفون های با سیم را به گونه ای می سازند تا کاربر بتواند از این محصولات در بلند مدت استفاده کند؛ چراکه هدفون ها با قرارگیری روی سر باید به اندازه ای سبک باشند تا کاربر احساس خستگی ننموده یا حس اذیت نماینده ای به فرد القا نگردد. بدیهی است که اگر هدفون به شدت سنگین باشد، ضمن این که به گردن و کمر به شدت فشار زیادی را به مرور زمان وارد خواهد نمود، کاربر کوشش می نماید تا هر چه زودتر هدفون را از گوش های خود خارج کند.

4. احتیاج به شارژ ندارند

در این دوره و زمانه که محصولات الکترونیکی مختلف به صورت شارژی عرضه می شوند، دغدغه شارژ وسایل یکی از مهم ترین نگرانی های کاربران در حال حاضر است. خوشبختانه از آنجایی که هدفون های با سیم به وسیله جک 3.5 میلی متری به دستگاه های مختلف وصل می شوند، به شارژ احتیاج ندارند. شما هر زمان که به استفاده از هدفون محتاج می شوید، تنها کافی است سیم هدفون را در جایگاه مد نظرِ دستگاه قرار دهید.

5. مسائل مربوط به تاخیر وجود ندارد

یک چالش اساسی پیرامون استفاده از هدفون های بی سیم وجود دارد. این دسته از محصولات به مرور زمان دچار مسائلی مبنی بر تاخیر صداها می شوند. با این حال، هدفون های با سیم در این رابطه بدون هیچ مسئله ای کار می نمایند چون نوع اتصال به وسیله سیم بوده و تنها زمانی عملکرد هدفون های با سیم دچار اختلال می گردد که سیم مورد نظر دچار خرابی گردد.

شاید این سوال مطرح گردد آیا این مسائل در هدفون های بی سیم گران قیمت هم دیده می گردد؟ متاسفانه قیمت، عامل خاصی نیست که روی حذف این اختلال تاثیر مهمی داشته باشد. حتی اگر گران قیمت ترین هدفون بی سیم را هم بخرید، این احتمال که به تدریج دچار اختلال های تاخیری گردد وجود دارد. البته مسائل تاخیر صدا برای کاربران عادی چندان آزاردهنده نیست اما اگر گیمر هستید، به خوبی می دانید که هر میلی ثانیه تا چه اندازه می تواند روی روند تجربه بازی تاثیرگذار باشد.

هدفون مخصوص بازی اونیکوما مدل K19

21 %

495,000

390,000 تومان

مشاهده و خرید

6. هدفون های با سیم کیفیت صدای بهتری دارند

احتمالا کاربرانی که ایرپاد مکس دارند به شدت از تجربه با این محصول احساس رضایت دارند اما احتمالا نمی دانند که هدفون های با سیم زیادی در سطح بازار موجود است که کیفیت صدای حتی بهتری نسبت به محصول اپل ارائه می دهند. دلیل این رفتار به شکلی است که هدفون های بی سیم در برابر هدفون های با سیم یک اختراع به نسبت نوتری را ارائه می دهند.

از آنجایی که مدت زمان زیادی برای تکامل هدفون های با سیم صرف شده، کیفیت های متنوع تری دارند. از طرفی دیگر، از آنجایی که هدفون های بی سیم تازه واردتر هستند، توسعه دهندگان هنوز در حال آزمون و خطا روی محصولات بی سیم هستند. بنابراین، اگر شما دلتان می خواهد برترین کیفیت صدای ممکن را به واسطه یک هدفون تجربه کنید، هدفون های با سیم شانس بیشتری در این رابطه دارند.

7. گزینه ایده آل برای حرفه ای ها

تقریبا تمامی هدفون های سطح حرفه ای به صورت با سیم طراحی می شوند؛ چراکه اتصال پایدارتری داشته و به گونه ای طراحی می شوند تا به صورت کاملا تخصصی صداهای مجذوب کنندهی را فراوری نمایند. به همین خاطر است که هدفون های استودیو به شدت گران قیمت هستند.

برای حرفه ای ها مثل هنرمندان و مهندس های صدا، هدفون ها یک نوع سرمایه گذاری کاری برای میکس و مستر کردن آهنگ ها به حساب آمده و صرفا یک ابزار برای شنیدن قطعات موسیقی نیستند؛ این جمله یعنی هدفون های با سیم باید هر دفعه همان طور که از آنها انتظار می رود کار نمایند.

بیشتر هدفون هایی که برای مشتریان معمولی ساخته می شوند، به گونه ای تنظیم می شوند تا صدای شاد و مجذوب کنندهی داشته باشند. به همین خاطر هدفون ها را به شکلی می سازند تا شنیدن به صداهای موسیقی حتی به قیمت از دست رفتن دقت و جزئیات برای کاربران عادی مجذوب کننده باشد. با این حال، هدفون های با سیم معمولا این گونه طراحی می شوند تا صدای بالانس یا همواری را با حدبیشتر دقت و قدرت فراوری نمایند. موسیقی دان ها باید برخلاف کاربران عادی درباره تک تکِ جزئیات و مولفه های دخیل در فراوری یک موسیقی حساسیت به خرج دهند.

8. تعمیر هدفون های با سیم آسان و معمولا ارزان است

طبیعتا وقتی ساخت هدفون های با سیم به اجزای کمتری احتیاج دارد، تعمیر این دسته از محصولات هم آسان تر خواهد بود. بعلاوه بسته به متریالی که برای ساخت هدفون با سیم استفاده می گردد، تعمیر اجزای داخلی یک هدفون با سیم در مقایسه با مدل بی سیم آنچنان هزینه بر نخواهد بود. با این حال، بسته به نوع و کیفیتی که یک هدفون با سیم دارد، قیمت تعمیر متفاوتی هم دارند. با تمامی این موارد، هر طور هم که حساب کنیم تعمیر هدفون های بی سیم احتیاجمند وقت و سرمایه بیشتری است.

هدست مخصوص بازی تسکو مدل TH 5153

590,000 تومان

مشاهده و خرید

9. آسیب کمتر به محیط زیست

هدفون های با سیم به دلیل دوام و پایداری متریال ساخت و بعلاوه فقدان باتری های شیمیایی در بدنه خود برای محیط زیست کم ضررتر هستند. از طرفی دیگر، دستگاه های الکترونیکی معمولا به گونه ای طراحی می شوند که پس از مدت زمان تقریبا مشخصی از کار بیفتند. هدفون های با سیم خوشبختانه کمتر مستعد چنین ماجرایی هستند.

یک هدفون با سیم که زیر 100 دلار قیمت داشته باشد، اگر به درستی بتوان از آن مواظبت کرد، سه الی شش سال دوام خواهد آورد. با این حال، هدفون های بی سیم با همین اندازه بودجه به زحمت چند سال دوام خواهند آورد؛ چراکه ظرفیت باتری های این دسته از محصولات به مرور کاهش می یابد و کاربر باید مدت زمان بیشتری را صرف شارژ باتری هدفون کند.

10. مسائل اتصال

بعضی از هدفون های بی سیم همواره به آسانی به دستگاه و موبایل های هوشمند متصل نشده و فرد وادار می گردد تا مدت زمانی با هدفون سر و کله بزند. از طرفی نسخه بلوتوثی که هدفون از آن پشتیبانی می نماید باید با دستگاه های مورد نظر برای اتصال مطابقت داشته باشد چون کدک های بلوتوث متعددی برای محصولات بی سیم وجود دارد. برای مثال، دستگاه های اپل از ALAC که اختصار Apple Lossless Audio Codec است برای فراوری صدای با کیفیت استفاده می نماید اما این استاندارد برای سایر دستگاه ها سازگار نیست. از سوی دیگر، بسیاری از دستگاه ها از استاندارد aptX شرکت کوالکام یا LDAC شرکت سونی برای یک صدای با کیفیت استفاده می نمایند اما آیفون و آی پدهای شرکت اپل با این استانداردها سازگار نیست.

برای هدفون های با سیم این مسئله یک مشکل حاد محسوب نمی گردد؛ چراکه شما تنها احتیاج دارید تا سیم هدفون را به درون جایگاه دستگاه متصل کنید. تنها مشکل اتصال برای محصولات با سیم در این موضوع خلاصه می گردد که شاید جایگاه کثیف باشد. به همین خاطر، اگر در هنگام شنیدن صداها به وسیله هدفون با سیم یک سری نویز ثابت را دریافت می کنید، شاید احتیاج است تا نقاط اتصال مربوط به هدفون را تمیز کنید.

خرید هدفون با سیم؛ یک انتخاب آسوده تر

در دوره و زمانه ای که عرضه و فراوری ابزار الکترونیک بی سیم به شدت توسعه یافته، خرید یک هدفون با سیم شاید از دید بسیاری از کاربران یک اقدام رو به عقب تلقی گردد. با این حال، هدفون های با سیم را نباید نادیده یا حتی دست کم گرفت. حتی اگر شما یک هنرمند نبوده و به طور حرفه ای با موسیقی سر و کار ندارید، هدفون های با سیم از لحاظ مالی گزینه بهتری در مقایسه با نوع بی سیم محسوب می شوند.

با تمامی این تفاسیر، هدفون های با سیم هم معایب خاص خودشان را دارند. برای مثال، شما باید حسابی حواستان به کابل هدفون باشد تا مبادا آسیب دیده یا در سناریوی بدتر قطع گردد. با این حال، اگر از این معضل اساسی در هدفون های با سیم فاکتور بگیریم، خرید هدفون های با سیم بنا به 10 دلیلی که آن را در این یادداشت آنالیز نموده ایم گزینه به مراتب بهتری به نظر می رسد. حداقل با خرید هدفون های با سیم دیگر دغدغه شارژ و تمام شدن مدت زمان شارژ دستگاه را در سر ندارید. با این حال، جنس های ضعیفی در سطح بازار موجود هستند که اصلا نمی توان از آنها برای استفاده بسیار طولانی مدت استفاده کرد. بنابراین، اگر تصمیم گرفته اید تا یک هدفون با سیم مرغوب را بخرید، پیشنهاد می کنیم حسابی محصولات مختلف را در این زمینه آنالیز نموده، نظرات موافق و مخالف را مطالعه نموده و سپس برای خرید تصمیم بگیرید. با جست وجوی اصولی و یک خرید عاقلانه قطعا می توانید یک هدفون با سیم ارزان را بسته به بودجه خود بخرید.

هدفون بلوتوثی مدل گربه ای

260,000

تومان

هدفون مخصوص بازی اونیکوما مدل K19

495,000

390,000

تومان

خرید هدفون با سیم از آقای ابوالفضلی

مشاهده همه

منبع: makeuseof

سوال و جواب های رایج درباره هدفون

آیا هدفون های با سیم گران قیمت تر هستند یا بی سیم؟

بستگی به نوع مواد و متریالی که برای ساخت استفاده می گردد، قیمت ها فرق دارد اما به طور معمول، هدفون های با سیم ارزان قیمت تر هستند.

آیا هدفون های با سیم با دوام تر هستند یا بی سیم؟

به طور معمول هدفون های با سیم در برابر ضربه و سقوط از ارتفاع کم مقاومت و دوام بیشتری نسبت به مدل بی سیم دارند.

آیا برای بازی های ویدیویی و گیم هدفون های با سیم بهتر هستند یا بی سیم؟

اگر یک گیمر عادی هستید، تفاوتی به حال شما ندارد که از چه نوعی استفاده می کنید اما برای تجربه حرفه ای بازی های ویدیویی بهتر است از هدفون های با سیم بهره ببرید چون تاخیر (Delay) در مدل با سیم معنای خاصی ندارد. بعلاوه دردسرهای احتمالی قطع و وصلی صدا در مدل بی سیم در محصولات با سیم وجود ندارد.

منبع: دیجیکالا مگ

به "10 مزیت که هدفون های با سیم نسبت به هدفون های بی سیم دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 مزیت که هدفون های با سیم نسبت به هدفون های بی سیم دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید