کشف مولکولِ تازه ای که سرطان های مقاوم به درمان را نابود می نماید

به گزارش آقای ابوالفضلی، محققان مولکولی را فراوری نموده اند که می تواند انواعی از سرطان های مقاوم به درمان، از جمله سرطان پستان سه گانه منفی، را با بهره گیری از ضعفی در سلول ها که دارو های پیشین نتوانسته بودند آن را هدف قرار دهند، از بین ببرد.

کشف مولکولِ تازه ای که سرطان های مقاوم به درمان را نابود می نماید

آقای ابوالفضلی | ترکیبِ تازه ای با عنوانِ ERX-41 طیفِ وسیعی از سرطان های مقاوم به درمان را از بین می برد. محققان در دانشگاه تگزاس در دالاس مولکولی را فراوری نموده اند که می تواند انواعی از سرطان های مقاوم به درمان، از جمله سرطان پستان سه گانه منفی، را با بهره گیری از ضعفی در سلول ها که دارو های پیشین نتوانسته بودند آن را هدف قرار دهند، از بین ببرد.

به گزارش آقای ابوالفضلی ، این تحقیق که با استفاده از سلول های جداسازی شده، بافت سرطانی انسان و سرطان های انسانی رشدیافته در موش ها صورت گرفته، اخیراً در نشریه نیچر منتشر شده است.

دکتر یونگ-مو آن، استاد شیمی و بیوشیمی از مدرسه علوم طبیعی و ریاضیات از دانشگاه تگزاس دالاس، و یکی از نویسندگان این پژوهش، بیش از 10 سال است روی توسعه این مولکول های کوچک که تعاملِ پروتئین-پروتئین را در سلول ها هدف قرار می دهند، کار می نماید.

او پیش از این نیز با استفاده از روشی با عنوان طراحی داروی مبتنی بر ساختار، ترکیباتِ درمانیِ بالقوه ای را برای درمان سرطان های پروستات و پستانِ مقاوم به درمان فراوری نموده بود. او و همکارانش در پروژه نو خود یک ترکیب تازه با عنوان ERX-41 را روی سلول های سرطانی پستان، هم در افرادی با گیرنده های استروژن و هم در افرادی فاقد گیرنده های استروژن، آزمایش کردند.

درحالیکه برای بیمارانی که از سرطانِ پستان با گیرنده های استروژن رنج می برند، چندین درمان مؤثر وجود دارد، اما در خصوصِ کسانی که دچار بیماریِ سرطانِ سه گانه منفی و فاقد گیرنده های استروژن، پروژسترون و فاکتور رشد اپیدرم انسانی شماره 2 هستند، فقط می توان از چند روشِ محدود برای درمان بهره گرفت. سرطانِ سه گانه منفی معمولاً زنان زیر 40 سال را درگیر می نماید و آثار بدتری نسبت به سایر انواع سرطان های پستان بر جای می گذارد.

به گفته دکتر آن در تحقیقات آن ها تعیین شد که ترکیب ERX-41 سلول های سرطانی را از بین نبرده بود بلکه فارغ از اینکه این سلول های سرطانی دارای گیرنده های استروژن بودند یا نه، آن ها را حذف نموده بود. درحقیقت، این ترکیب بهتر از سلول هایی که گیرنده استروژن داشتند، توانسته بود سلول های سرطانِ پستانِ سه گانه منفی را از بین ببرد.

او می گوید: این نکته آن موقع ما را به فکر فرو برد. ما می دانستیم که این مولکول احتمالاً چیزی فراتر از گیرنده های استروژن را در سلول های سرطانیِ سه گانه منفی هدف قرار داده است، اما نمی دانستیم آن چیز، چیست.

این تیم تحقیقاتی نهایتاً کشف کرد که مولکول ERX-41 به پروتئین سلولی ای به نام لیزومال اسید لیپازِ اِی می چسبد. لیزومال اسید لیپاز اِی در یک ساختار سلولی با عنوان شبکه آندوپلاسمی یافت می گردد که اندامکی است که پروتئین ها را پردازش و خم می نماید.

دکتر آن شرح می دهد: برای آنکه یک سلول تومور بتواند سریع رشد کند باید بتواند پروتئین های زیاد فراوری کند و این به شبکه آندوپلاسمی فشار زیادی وارد می نماید. سلول های سرطانی به طرز چشمگیری اندازه زیادی لیزومال اسید لیپازِ اِی فراوری می نمایند که خیلی بیش تر از اندازهی است که یک سلول سالم فراوری می نماید. مولکولِ ERX-41 با اتصال به لیزومال اسید لیپازِ اِی، فرایندِ فراوری پروتئین در شبکه آندوپلاسمی را مخدوش می نماید که این کار باعث می گردد که سلول ها دچار مرگ شوند.

محققان این ترکیب را روی موش های سالم نیز امتحان کردند و هیچ اثرِ منفی ای را مشاهده نکردند. دکتر آن می گوید: سال ها طول کشید تا دقیقاً دریابیم کدام پروتئین تحتِ تأثیر مولکولِ ERX-41 قرار می گیرد. این سخت ترین بخشِ قضیه بود. ما جهت های زیادی را دنبال کردیم که با شکست روبرو شد، اما تسلیم نشدیم.

او شرح می دهد: به خصوص، سرطان پستان سه گانه منفی بسیار موذی است. این بیماری زنان را در سنین جوان تر تحتِ تأثیر قرار می دهد؛ بسیار تهاجمی تر و مقاوم به درمان است. خوشحالم چیزی را کشف نموده ایم که می تواند در جهت درمان این بیماران تفاوت ایجاد کند.

محققان این ترکیب را به موش هایی که تومور های سرطانی انسانی داشتند، خوراندند و متوجه شدند که تومور در این موش ها کوچک تر شد. هم چنین این ترکیب روی بافتِ سرطانیِ جداشده از انسان نیز اثرگذار بود و باعثِ مرگ سلول های سرطانی و کوچک تر شدنِ تومورِ جداشده از انسان شد.

محققان می گویند این مولکول برای درمانِ سرطان های سخت از جمله سرطانِ پانکراس، تخمدان و سرطانِ گلیوبلاستوم که تهاجمی ترین و مرگبارترین سرطان مغز است، نیز مفید است.

منبع: scitechdaily

ترجمه: عاطفه رضوان نیا- سایت آقای ابوالفضلی

منبع: فرادید

به "کشف مولکولِ تازه ای که سرطان های مقاوم به درمان را نابود می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف مولکولِ تازه ای که سرطان های مقاوم به درمان را نابود می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید