کشف طراحی های مخفی و عجیب در یک کتاب 1200 ساله

به گزارش آقای ابوالفضلی، محققان خطوط ناخوانا و طراحی های جالبی را کشف نموده اند که 1200 سال پیش احتمالاً به وسیله زنی از طبقه اشراف روی یک نسخه خطیِ قرون وسطایی ثبت شده است.

کشف طراحی های مخفی و عجیب در یک کتاب 1200 ساله

آقای ابوالفضلی | محققان نوشته ها و طرح های اسرارآمیزی را کشف نموده اند که بیش از 1200 سال پیش روی یک نسخه خطی قرون وسطایی ثبت شده است. این علامت گذاری های پنهان که بدون جوهر حک شده اند، در برگه های یک کتاب قرون وسطایی در کتابخانه دانشگاه آکسفورد در انگلستان پیدا شده اند.

به گزارش آقای ابوالفضلی ، محققان عقیده دارند این نقوش اثر یک زن تحصیلنموده از طبقه بالای جامعه و متعلق به زمانی است که تنها طبقه اشراف سوادِ خواندن و نوشتن داشتند. بسیاری از این خطوط شامل نام زنانه قدیمی ایدبِرگ (Eadburg) می گردد که محققان تصور می نمایند هویت فردی است که خطوط و طرح ها را کشیده است.

معنای طرح هایِ تقریباً نامعلومِ صفحات معین نیست، اما در یک مورد، این طرح ها فردی را به تصویر کشیده اند که دستانش را به سمت فرد دیگری که یک دستش را بالا برده، دراز می نماید طوری که انگار می خواهد جلوی او را بگیرد. به عقیده محققان، ایدبِرگ نامش را به این علت نوشته است که بر عبارات خاصی از متنِ کتاب (نسخه لاتینِ اعمال رسولان که در جنوب انگلستان بین 700 و 750 پس از میلاد تهیه شد) تاکید کند.

جِسیکا هاجکینسون؛ دانشجوی دکترای تاریخِ دانشگاه لِستِر که این دست نوشته ها و طرح ها را یافته است به لایوسایِنس گفته است: ما هم اکنون در پنج برگِ مختلفِ این نسخه خطی، پنج جا نام کامل ایدبِرگ را شناسایی نموده ایم. اَشکال خلاصه شده دیگرِ این نام از جمله E، EAD و EADB در حاشیه های این برگ ها و 10 برگ دیگر تا به حال پیدا شده اند.

دستخط های اسرارآمیز

هاجکینسون حین مطالعه این نسخه دست نویسِ کمیاب در کتابخانه وِستون که بخشی از کتابخانه های بادلیان در دانشگاه آکسفورد است، نام ایدبِرگ را دید که قبل از آن علامت صلیب (یا جمع) بود.

سپس این نسخه با فناوری تصویربرداریِ پیشرفته به وسیله پروژه آنالیز و ثبت میراث فرهنگی در آکسفورد (ARCHiOX) و با همکاری بنیاد فاکتوم (یک گروه غیرانتفاعی مستقر در اسپانیا با هدف حفظ آثارهنری قدیمی با فناوری دیجیتال) آنالیز شد. هزینه این پروژه از سوی ائتلاف هلن هاملین در انگلستان پرداخت شد.

محققان راز واژگان و طرح های اسرارآمیز روی این نسخه دست نویس کمیاب را با استفاده از روشی به نام ضبط فوتومِتریک استریو فاش کردند. در این روش، نسخه دست نویس تحت شرایط نوری مختلف آنالیز شد تا یک مدل 3 بعدی از سطح آن ساخته گردد. این روش می تواند علامت گذاری هایی را هویدا کند که عمق شان یک-پنجمِ عرض یک تاری موی انسان است. این تحلیل، پرده از راز طرح های سنجیده ای برداشت که ایدبِرگِ مرموز از خود به جای گذاشته است.

به گفته هاجکینسون، چنین علامت گذاری هایِ بدون جوهری که قلم سوزنی نامیده می شوند در نسخه های دست نویس دیگری هم پیدا شده اند، اما معمولاً متشکل از علائمِ ضربدرِ ساده ای هستند که بر بخش هایی از متن تاکید می نمایند. اما اضافاتِ ایدبِرگ به این نسخه دست نویس غیرعادی و هیجان انگیز است و شامل تکرار نام یک زن و یک سری طراحی های خیره نماینده می گردد.

نسخه دست نویس قرون وسطایی

امکان دانستنِ اینکه آیا خودِ ایدبِرگ این نقوش و خطوط اسرارآمیز را کشیده وجود ندارد، اما محتمل ترین سناریو همین است. هاجکینسون می گوید: در حال حاضر پاسخِ این سوال را به طور قطع نمی دانیم. من برای درکِ بهترِ معنا و اهمیت این خطوط و نقوش، نسخه های دست نویس را آنالیز خواهم کرد.

روی صفحه ای نزدیک به پشتِ کتاب، یک دعایِ دست نویس از نقطه نظر یک زن نوشته شده: معنایش این است که این کتاب مدت کوتاهی پس از اتمام، به وسیله یک زن یا گروهی از زنان استفاده می شده. هاجکینسون عقیده دارد این خطوط و نقوش بر قسمت های الهام بخشِ کتاب تاکید دارند. این خطوط و نقوش به صورت آگاهانه و عمدی به وسیله خواننده ای که سرگرم خواندن کتاب بوده خلق شدند. بعید است صرفاً خط خطی یا نقاشی باشند.

هاجکینسون امیدوار است اطلاعات بیشتری درباره این نوشته ها و طرح های اسرارآمیز، حتی هویتِ واقعی ایدبِرگ به دست آورد. یک نامزد احتمالی، زنی به نام ایدبِرگ است که به عنوان سرپرست صومعه زنان در اواسط قرم هشتم خدمت می کرد، اما حداقل هشت نامزد دیگر هم وجود دارند.

گام های بعدی تحقیقِ من، مطالعه بیشترِ نسخه های دست نویس است، فکر کردن به اهمیتِ جایِ قرار گرفتنِ آن ها در نسخه خطی و ارتباطشان با خود متن اصلی. امیدوارم این تحقیق بتواند اطلاعات ما را درباره معنای نوشته ها، اینکه چه کسی آن ها را نوشته و علت این کار چه بوده، بیشتر کند.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید

به "کشف طراحی های مخفی و عجیب در یک کتاب 1200 ساله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف طراحی های مخفی و عجیب در یک کتاب 1200 ساله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید