چه عواملی باعث گرفتگی گوش می گردد؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، آیا با دلایل گرفتگی و کیپ شدن گوش آشنا هستید؟ به طور معمول گرفتگی گوش ها به علت جمع شدن مایع پشت پرده گوش، وجود جرم و التهاب و دیگر موارد است.

چه عواملی باعث گرفتگی گوش می گردد؟ آیا با دلایل گرفتگی و کیپ شدن گوش آشنا هستید؟ به طور معمول گرفتگی گوش ها به دلیل جمع شدن مایع پشت پرده گوش، وجود جرم و التهاب و دیگر موارد است. دراین مقاله درباره دلیل گرفتگی گوش و درمان هایی برای این عارضه مطالبی عنوان خواهد شد.

عوامل شایع گرفتگی در گوش ها

از جمله عوامل شایع در ایجاد گرفتگی گوش، می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1- افزایش بیش از مقدار ترشحات گوش

2- زیاد شدن جرم و انباشته شدن آن بر روی هم

3- وجود التهاب و عفونت به دلیل بیماری هایی همانند آلرژی و سرماخوردگی

4- ورود آب به گوش

5- تغییرات فشار هوا

6- دلایل ارثی

7- مسائل لوزه سوم

دلیل بیماری

1. گرفتگی گوش خارجی

به طور کلی گرفتگی در گوش خارجی دو دلیل عمده دارد:

1- تجمع جرم در کانال گوش

یکی از دلایل عمده احساس گرفتگی و سنگینی در گوش خارجی وجود جرم زیاد در کانال گوش است. شستشو، ساکشن و پاک کردن جرم های گوش راه چاره برطرف گرفتگی در گوش به دلیل تجمع جرم در آن است.

2- وجود التهاب و عفونت های گوش خارجی

به وجود آمدن التهاب و عفونت در گوش می تواند به دلیل وجود قارچ و یا میکروب باشد. در این صورت کانال گوش به قدری ملتهب و متورم می گردد که راه آن بسته شده و باعث خروج ترشحات عفونی از گوش خواهد شد. بعلاوه سرماخوردگی هم به دلیل تجمع عفونت در کانال گوش یکی دیگر از دلایل به وجود آمدن احساس گرفتگی و سنگینی در گوش ها خواهد بود. برطرف عفونت در گوش از طریق شستشو و ساکشن کردن گوش می تواند از روش های اصلی درمان این نوع گرفتگی گوش باشد.

2. گوش میانی

از جمله دلایل اصلی گرفتگی گوش میانی تجمع مایع پشت پرده گوش است؛ که به طور معمول با تجمع این مایع احساس سنگینی و گرفتگی در فرد مبتلا به وجود می آید. از عوارض مهم این نوع گرفتگی کاهش شنوایی است. برای برطرف گرفتگی در گوش میانی علاوه بر شست و شو و ساکشن کردن گوش ها باید مایع جمع شده در پشت پرده گوش از بین رفته و در صورت وجود عفونت درمان هایی دارویی صورت پذیرد.

3. گرفتگی گوش در بچه ها

یکی از دلایل شایع گرفتگی گوش در بچه ها تجمع مایع میانی در گوش میانی به دلیل بزرگی لوزه سوم است. بزرگ شدن لوزه سوم باعث افت فشار روی شیپوراستاش شده و در نتیجه باعث کاهش شنوایی و اختلال در عملکرد گوش خواهد شد. درمان بزرگی لوزه سوم و هم درمان های دارویی برای از بین بردن عفونت برای برطرف گرفتگی گوش بچه ها به کار برده می شوند.

4. گرفتگی گوش به دلیل مسائل پرده گوش

یکی دیگر از دلایل شایع گرفتگی گوش، ضخیم شدن و یا از دست دادن حالت ارتجاعی پرده گوش است که این امر باعث احساس سنگینی و گرفتگی در گوش خواهد شد. برای درمان این عارضه احتیاج به آنالیز های دقیق و درمان های پزشکی از طریق متخصص گوش و حلق و بینی وجود دارد.

5. گرفتگی گوش به دلیل ورود آب به گوش

از دیگر انواع دلیل گرفتگی گوش به وجود آمدن جرم و گرفتگی در گوش ها به دلیل وارد شدن آب گوش است. به همین خاطر ممکن است افراد پس از شنا دچار گرفتگی گوش شوند. برای پیشگیری از چنین موضوعی احتیاج به استفاده وسیله مخصوص برای جلوگیری از ورود آب به گوش است.

6. گرفتگی گوش به دلیل تغییرات فشار هوا

رابطه میان گوش میانی و بینی که شیپور استاش نامیده می گردد در هنگام تغییر فشار هوا ممکن است توانایی تنظیم فشار داخل گوش را از دست داده و فشار منفی در گوش ها ایجاد کند؛ که البته احتمال وقوع این مشکل در افرادی که دچار سرماخوردگی و دیگر التهابات هستند بیشتر است. برای پیشگیری و درمان این بیماری در زمان پرواز با هواپیما در هنگام فراز و فرود اقدام به مکیدن آب نبات و یا جویدن آدامس کنید.

چه زمانی باید برای برطرف دلیل گرفتگی گوش به پزشک مراجعه گردد؟به طور کل در بسیاری از مواقع گرفتگی گوش موقت بوده و به خودی خود از بین خواهد رفت. اما در صورتی که این گرفتگی بیش از دو یا سه روز به طول بیانجامد و یا اگر این گرفتگی گوش با عوارض علائم دیگری مانند سرگیجه و سردرد همراه باشد باید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه گردد تا درمان های تخصصی و لازم برای برطرف این عارضه صورت پذیرد.

منبع: سایت ستاره

منبع: راسخون

به "چه عواملی باعث گرفتگی گوش می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه عواملی باعث گرفتگی گوش می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید