چشم انداز تجارت 20 میلیارد دلاری ایران و عراق

به گزارش آقای ابوالفضلی، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق گفت:: بر اساس برآوردهایی که از تجارت ایران و عراق در ماه های ابتدایی امسال وجود دارد، توانسته ایم امسال حدود هفت میلیارد دلار به عراق صادرات داشته باشیم و این فرایند در ماه های پیش رو نیز ادامه خواهد داشت.

چشم انداز تجارت 20 میلیارد دلاری ایران و عراق

یحیی آل اسحاق اضافه نمود: رسیدن به آمارهای صادراتی ایران به عراق در سال های گذشته دور از انتظار نیست و حتی در صورت فراهم بودن مقدمات لازم می توان به هدف گذاری تجارت مشترک 20 میلیارد دلار در سال دسترسی پیدا کرد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با بیان این که میزان صادرات ایران به عراق در آبان ماه سال جاری کاهشی نسبی را تجربه کرد، دراین باره شرح داد: این کاهش هم زمان با کاهش نسبی آمار صادرات ما به تمامی کشورها بود. البته با توجه به مبحث صادرات برق و انرژی به عراق این کاهش نیز جبران خواهد شد.

آل اسحاق با اشاره به نزدیکی دو کشور ایران و عراق به یکدیگر، اعلام کرد: با توجه به حضور قدرتمند شرکت های ایرانی در بازارهای عراق این امید را داریم که روال مثبت سال های گذشته ادامه پیدا کند و با ایجاد بعضی تغییرات و توسعه سرمایه گذاری و فعالیت ها، امکان رسیدن به اهداف کلان دو کشور نیز به وجود آید.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم روز ملی صادرات اعلام نموده بود که ایران سالانه حدود 24 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه خود دارد و این انتظار وجود دارد که عدد صادرات تا سال 1400 دو برابر گردد.

پس از چین، عراق به عنوان دومین مقصد صادراتی کالاهای ایرانی در سال های قبل مطرح بوده و در آمارهای سال جاری نیز بیش از 20 درصد از صادرات غیرنفتی ایران به این کشور اجرا شده است.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "چشم انداز تجارت 20 میلیارد دلاری ایران و عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چشم انداز تجارت 20 میلیارد دلاری ایران و عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید