هرکدام از قهرمانان ورزشی می توانند علمدار یک حوزه محیط زیست باشند

به گزارش آقای ابوالفضلی، معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هرکدام از قهرمانان می توانند علمدار یک حوزه محیط زیست باشند و یاری نمایند تا محیط زیست مظلوم ما حفظ گردد.

هرکدام از قهرمانان ورزشی می توانند علمدار یک حوزه محیط زیست باشند

به گزارش آقای ابوالفضلی، نورالله مرادی در مراسم افتتاح بوستان المپیک که همزمان با گرامیداشت هفته ملی هوای پاک با شعار هوای پاک، حقوق عامه، اراده ملی، بعد از ظهر امروز با حضور رضا صالحی امیری - رییس کمیته ملی المپیک، سعید محمودی - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران و جمعی از مسئولین، قهرمانان و پیشکسوتان ورزش کشور در پارک طبیعت پردیسان برگزار گردید، با اشاره به اینکه حدود 12 سال پیش به مانند امروز پردیس مدال آوران را تاسیس کردیم که قرار شد قهرمانان به شکل نمادین اقدام به درختکاری نمایند، اضافه کرد: راضی هستم که امروز این موضوع به شکل وسیعتری تحقق پیدا نموده است.

وی اظهار کرد: امروزه به معنای واقعی حس می کنیم که لازمه حفظ محیط زیست حضور ورزشکاران در این عرصه و موضوع مهم است.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه ما در دوره تازه با توجه به این رویکرد که اساسا نمی توانیم بدون یاری مردم کاری را انجام دهیم و نیروی کافی برای حفاظت محیط زیست نداریم، در پی استفاده از همه ظرفیت ها خصوصا پتانسیل ویژه ورزشکاران در این حوزه هستیم، توضیح داد: درهای سازمان حفاظت محیط زیست به روی همه عزیزان باز است و هرکدام از این قهرمانان می توانند علمدار یک حوزه محیط زیست باشند و یاری نمایند تا محیط زیست مظلوم ما حفظ گردد.

وی در بخشی دیگر از سخنان خود با اشاره به اینکه کشور ما هم کشور محیط زیستی است و هم کشور ورزش دوست، گفت: ما اعتقاد داریم که داشتن یک محیط زیست سالم می تواند به نشاط جامعه یاری کند.

معاون آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست بعلاوه اضافه کرد: در حوزه ترویج و توسعه درختکاری در پی کاشت گونه های بومی و سازگار با محیط در کشور هستیم و این اتفاق امروز در پارک پردیسان با حضور ورزشکاران و قهرمانان ورزشی و پیشکسوتان این حوزه محقق شده است.

مرادی با اشاره به یک باور بومی مردم منطقه کاراییب اضافه کرد: این مردمان معتقدند که وقتی آخرین دریا سمی شد، آخرین رودخانه خشکید و آخرین ماهی صید شد، آنوقت حس می کنیم که نمی توانیم پول بخوریم و من امیدوارم با یاری هم بتوانیم محیط زیستی سالم داشته باشیم.

سعید محمودی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران نیز در این مراسم با اشاره به اینکه مسائل محیط زیستی امروز برنامه ریزان و حتی مردم کشورمان را با چالش هایی روبرو نموده، اضافه کرد: یکی از مهمترین مسائل امروز جهان بحث گرمایش جهانی و تغییرات اقلیمی بویژه در منطقه خاورمیانه است.

وی با بیان اینکه کشور ایران یکی از کشورهایی است که بیشترین تاثیر را در بحث گرمایش جهانی دیده، گفت: اگر به پارامترهای اصلی اقلیم در کشور نگاه کنیم کشور ما 3 درجه از میانگین دمایی جهان بالاتر بوده و در مورد پارامتر بارندگی نیز بر اساس میانگین جهانی حدود یک چهارم بارش را دریافت می کنیم و این موضوعات در کنار هم نشان دهنده این است که کشور ما نسبت به جهان با سرعت بیشتری در حال گرم شدن است و این ها مسائلی هست که باید مد نظر قرار گیرند.

محمودی ادامه داد: در کنار این، برنامه ریزی نادرست در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی باعث شده امروز با مسائل عدیده ای در این حوزه روبرو باشیم و اگر بخواهیم به آینده امیدوار باشیم حتما باید به مشارکت مردم در حوزه محیط زیست توجه بیشتری کنیم زیرا محیط زیستی که مردم در آن نقشی نداشته باشند ارزشی نداشته و پیروز نخواهد بود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه اساس آموزش آگاهی است و آگاهی اساس دانش و و دانش پایه پیشرفت هر جامعه ای است، توضیح داد: باید شهروندان را در این حوزه آموزش دهیم و بیشتر با مسائل حوزه محیط زیست درگیر کنیم و این قبیل برنامه ها می تواند بسیار موثر باشد.

محمودی در انتها با اشاره به اینکه پیروز ترین حضور کشور ما در المپیک در امسال رخ داده و باید از این فرصت برای پیوند زدن این پیروزیت بزرگ با مسائل محیط زیستی بهره ببریم، بیان داشت: این موضوع اساس کار ما شد در اقدامی مشترک برای آگاهی رسانی به شهروندان در حفظ محیط زیست اقدام به درختکاری کنیم و این کارهای مشترک اتفاقی پیروز و ماندگار خواهد بود و امیدواریم که برنامه ای مدون و آینده دار برای حفظ محیط زیست باشد.

این گزارش بعلاوه می افزاید: در انتها این مراسم از یادمان بوستان المپیک رونمایی شد و ضمن قرات میثاق نامه حفاظت از محیط زیست از سوی یکی از ورزشکاران المپیک، نهال هایی به وسیله حاضرین کاشته شد.

سیدرضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک در این برنامه با اشاره به اینکه وقتی از المپیک صحبت می گردد تصور این است که المپیک یعنی ورزش قهرمانی، سکو و سکه در حالی که معنای حقیقی المپیک فرهنگ، زیست و ورزش است، گفت: ورزش یعنی پهلوانی، فضیلت، اخلاق و معرفت.

وی اضافه کرد: برنامه ای که امروز به همت محیط زیست انجام می گردد و باید صمیمانه از این مجموعه قدردانی کرد یک کار نمادین است که در 31 استان در قالب برنامه ای مدون دنبال خواهد شد.

صالحی امیری با بیان اینکه از سال 2000 توسعه محیط زیست در کلیه برنامه های المپیک قرار گرفته و همه کمیته های المپیک در 206 کشور موظف هستند که برنامه هایی را برای توسعه محیط زیست میان جامعه ورزشی با همکاری دولت ها و سازمان های مربوطه تعریف نمایند، گفت: اخیرا الزام تازهی ایجاد نموده اند که بر اساس آن هر کشوری که متقاضی برگزاری یک رویداد ورزشی است باید برنامه توسعه محیط زیست را هم ارائه کند.

رییس کمیته ملی المپیک ادامه داد: یکی از معیارهای ارزیابی کمیته بین المللی المپیک در کشورها، مقدار توجه به حوزه محیط زیست است و در کنار هر برنامه ای که برای توسعه ورزش قهرمانی در کشور داریم باید یک برنامه و نقشه راه محیط زیستی هم داشته باشیم.

وی با اشاره اینکه تداوم این کار جنبشی را در سطح ملی ایجاد خواهد نمود که همان جنبش محیط زیست به وسیله ورزش است، بیان داشت: بر اساس جلساتی که با سازمان حفاظت محیط زیست داشته ایم به این جمع بندی رسیدیم قهرمانان ما به عنوان نمادهای مردمی، مسئولیتی را در حوزه محیط زیست قبول نمایند و یکی از آنها هم فرهنگسازی در این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران رییس کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: ما متعهد شده ایم برای توسعه محیط زیست در حوزه ورزش قهرمانی و حوزه پیشکسوتان منابع بودجه ای مشخصی را هزینه کنیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "هرکدام از قهرمانان ورزشی می توانند علمدار یک حوزه محیط زیست باشند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هرکدام از قهرمانان ورزشی می توانند علمدار یک حوزه محیط زیست باشند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید