ماجرای مشاهده مار غول پیکر در گیلان ، این مار خطرناک و سمی است؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی گیلان درباره اخبار محلی ها و فیلم منتشر شده از یک مار غول پیکر در گیلان شرح داد.

ماجرای مشاهده مار غول پیکر در گیلان ، این مار خطرناک و سمی است؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، تورج صادقی معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به اینکه اخیراً فیلمی از مار آبی چلیپر که بومی، غیرمهاجم، غیرسمی و حداکثر میزان آن 1/5 متر است، گفت: پس از انتشار فیلم منتسب به مار بزرگ غول پیکر شفت، موضوع از طریق کارشناسان متخصص در این بخش مورد آنالیز نهاده شد.

وی اضافه کرد: فیلم منتشرشده از مار به خوبی گویای جثه این مار بوده و با توجه به پوشش گیاهی اطراف مار می توان تخمین زد که جثه مار کمتر از یک و نیم متر است.

صادقی درباره گونه و رفتارشناسی این گونه مار اظهار داشت: طبق آنالیز میدانی اولیه کارشناسان این اداره، با جمع بندی توصیفات مردم منطقه احمدسرگوراب، تشخیص داده شده بود که گونه مورد اشاره مردم محل از نوع چلیپر است.

وی ادامه داد: با انتشار این فیلم تعیین شد برآورد ها درست بوده و طبق آنالیز به عمل آمده از طریق کارشناسان متخصص خزندگان، با توجه به طرح و رنگ پوست مار و بعلاوه فرم و یکنواختی ضخامت تنه مار در فیلم، گونه مار چلیپر تشخیص داده شد که یک مار بومی گیلان بوده و تقریباً در تمام زیستگاه های آبی استان یافت می گردد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی محیط زیست گیلان درباره رفتارشناسی مار چلیپر گفت: مار چلیپر از خانواده آب ماران با تعداد و پراکندگی زیاد در زیستگاه های آبی استان یافت می گردد و جزو گونه های بسیار آرام با درجه تهاجمی بسیار کم است.

وی درباره اینکه آیا مار چلیپر تهدیدی برای مردم، شالیکاران، دام ها یا طیور اهالی تلقی می گردد، توضیح داد: در اردیبهشت سال 1400 هزاران حلقه از مار چلیپر در اسکله بندر انزلی پدیدار و همان زمان موضوع مار خبرساز شد اما هیچ اثری از گزش یا حمله یا آسیب از جانب این گونه به انسان گزارش نشد.

صادقی اضافه کرد: همانطور که گفته شد، مار چلیپر در گروه مارهای بسیار آرام با درجه تهاجمی بسیار کم واقع شده است و از نظر احتمال خسارت به دام و طیور، توانایی شکار جوجه های کوچک پرندگان را دارد اما تغذیه تخصصی این مار از ماهیان، قورباغه ها و جانوران آبزی است.

منبع: همشهری آنلاین

به "ماجرای مشاهده مار غول پیکر در گیلان ، این مار خطرناک و سمی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ماجرای مشاهده مار غول پیکر در گیلان ، این مار خطرناک و سمی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید