ظرفیت باطری در مقابل سرعت شارژ؛ کدام یک در تلفن هوشمند مهم تر است؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، باطری تلفن های همراه به مقدار دوران قدمت این گجت های دوست داشتنی یک بحران بزرگ بوده است. نکته غم انگیز ماجرا آن جاست که با پیشرفت های بزرگی که در حوزه سخت افزار به دست آمده، باطری های تلفن های همراه رشد خاصی ننموده اند و عملکردی ضعیف تر از حد انتظار دارند. با این حال در سال های اخیر فناوری جدیدی معرفی شده که بسیاری از کاربران را به باطری تلفن های هوشمند امیدوار نموده است. این فناوری نوظهور که سرعت شارژ نامیده می گردد در حقیقت به تلفن های هوشمند یاری می نماید تا سریع تر از قبل شارژ شوند و به همین علت می توانند زودتر از همواره به ظرفیت کامل باطری دست پیدا نمایند.

ظرفیت باطری در مقابل سرعت شارژ؛ کدام یک در تلفن هوشمند مهم تر است؟

اما این فناوری نسبتا نوظهور منتقدان بسیاری دارد. بسیاری از افراد تصور می نمایند افزایش سرعت شارژ باعث می گردد که باطری در میان مدت آسیب های بسیاری ببیند. بنابراین گروهی از کاربران استفاده از باطری های با ظرفیت بالا را ترجیح می دهند. اگرچه باطری هایی که ظرفیت بیشتری دارند و از فناوری های شارژ سریع پشتیبانی نمی نمایند با سرعت بسیار کمی به ظرفیت کامل می رسند اما در نهایت عمر مفید بیشتری دارند. در چنین شرایطی طبیعتی است که برای بسیاری از کاربران یک پرسش اساسی مطرح گردد؛ کدام یک اهمیت بیشتری دارد؟ ظرفیت باطری یا سرعت شارژ؟

چرا تولیدنمایندگان تلفن های هوشمند ظرفیت باطری ها را افزایش نمی دهند؟

اصلی ترین علت عدم توسعه باطری های با ظرفیت بیشتر برای تلفن های هوشمند آن است که باطری های قوی تر با ضخامت بیشتری همراه می شوند و به همین علت می توانند ضخامت تلفن هوشمند را هم بیشتر نمایند. در چنین شرایطی شرکت های تولیدنماینده تلفن های هوشمند که می دانند طراحی یکی از مهم ترین ویژگی های تلفن هوشمندشان است از قراردادن یک باطری ضخیم در تلفن هوشمند اجتناب می نمایند. چراکه باطری با ظرفیت بیشتر با ضخامت بیشتری همراه است و به همین علت ضخامت تلفن هوشمند را هم افزایش می دهد.

آیا فناوری شارژ سریع واقعا کاربردی است؟

فناوری شارژ سریع به تلفن های هوشمندی که در سال های اخیر معرفی شده اند، یاری می نماید تا سرعت شارژ باطری خود را به شدت افزایش دهند. همین مسئله باعث شده تا بسیاری از تولیدنمایندگان تلفن های هوشمند با توسعه فناوری های شارژ سریع پافشاری نمایند. چراکه فناوری شارژ سریع نه تنها باعث افزایش ضخامت تلفن هوشمند و تغییرات منفی در طراحی آن نمی گردد بلکه قابلیتی کاربردی و مجذوب کننده است که می تواند تبلیغات بسیاری برای شرکت های بزرگ به همراه داشته باشد. بنابراین تولیدنمایندگان تلفن های هوشمند به تبلیغ و معرفی این فناوری علاقه مند هستند.

اما واقعیت آن است که فناوری شارژ سریع با وجود همه کاربردهایی که برای کاربران به همراه می آورد، فناوری خطرناکی به نظر می رسد. واردکردن ولتاژ بالای برق به باطری تلفن هوشمند می تواند عمر مفید آن را در میان مدت کاهش می دهد. بنابراین استفاده از آن چندان پیشنهاد نمی گردد.

گرما؛ بزرگ ترین دشمن باطری ها

افزایش دمای باطری تلفن های هوشمند آخرین اتفاقی است که باید برای این قطعه از تلفن های همراه رخ دهد. اما متاسفانه به دلایل گوناگون یک پدیده رایج است. استفاده سنگین از سخت افزار باعث افزایش دمای قطعات می گردد که در نهایت باعث گم ترشدن باطری تلفن هوشمند می گردد. فشار به باطری با استفاده از شارژهای نامناسب یا خروجی های برق که ایمن نیستند هم می توانند به باطری تلفن های هوشمند آسیب شدیدی وارد نمایند. از آن جایی که فناوری شارژ سریع باعث گرم شدن باطری می گردد، بنابراین باید بدانید که خطر بیشتری برای تلفن هوشمند به همراه دارد.

منبع: ایرنا زندگی

به "ظرفیت باطری در مقابل سرعت شارژ؛ کدام یک در تلفن هوشمند مهم تر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ظرفیت باطری در مقابل سرعت شارژ؛ کدام یک در تلفن هوشمند مهم تر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید