دستگاهی که از مرگ ناگهانی قلب جلوگیری می نماید

به گزارش آقای ابوالفضلی به نقل از اسپوتنیک، محققان دانشگاه پلی تکنیک تومسک در روسیه دستگاهی ابداع نموده اند که به آنالیز دقیق فعالیت الکتریکی قلب و شرایط بافت های آن یاری می نماید.

دستگاهی که از مرگ ناگهانی قلب جلوگیری می نماید

به گفته مؤلفان این پژوهش، دستگاه مذکور برای استفاده در خانه مناسب است و نمونه مشابه آن ساخته نشده است. این ابزار به راحتی مراحل اولیه پاتولوژی های ماهیچه قلب را آنالیز می نماید به حملات قلبی مرگبار منجر می شوند.

یکی از خطرناک ترین بیماری های قلبی پدیده ای به نام مرگ ناگهانی قلب یاSCD است. در این شرایط بیمار در عرض چند دقیقه و بدون هیچ گونه سابقه علائم فوت می نماید. بیشتر اوقاتSCD در نتیجه حمله قلبی اتفاق می افتد.

قلب انسان به طور مداوم سیگنال های الکتریکی فراوری می نماید که به انقباض ماهیچه های این عضو منجر می شوند. به گفته محققان با توجه به شکل و مدت زمان این پالس ها می توان شرایط قلب را ارزیابی کرد. اما روش الکتروکاردیوگرافی فعلی فقط تغییرات حساس را ثبت می نماید و در نتیجه با یاری آن نمی توان تهدیدهای احتمالی را ردیابی کرد.

اما به گفته محققان دانشگاه پلی تکنیک تومسک، سیستم ابداعی می تواند تغییرات اولیه پاتولوژیکی در سلول های ماهیچه قلب را ردیابی کند. به طور معمول این تغییرات فقط به وسیله جراحی شناسایی می شوند.

به طور دقیق تر دستگاه انرژی سیگنال های الکتریکی هر سلول را در طیف نانو و میکروولت ثبت می نماید. اصول اولیه کارکرد دستگاه نیز شبیه الکتروکاردیوگراف است، اما به دلیل استفاده از نانوحسگرها و نرم افزارهای مخصوص، حساسیت و دقت دستگاه به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

دیانا آودیوا محقق ارشد این پروژه می گوید: با یاری ابزارهای تشخیص زودهنگام می توان زمانی درمان را شروع کرد که سلول ها هنوز با دارو قابل ترمیم هستند. ما نخستین گروهی بودیم که راهی برای انجام این کار بدون تهاجم، بدون جراحی قلب باز و بدون قرار دادن الکترود به وسیله رگ، پیدا کردیم.

به گفته محققان می توان از این روش نه تنها در کاردیوگرافی بلکه در هرگونه تحقیق الکترو- فیزیولوژیکی مانند الکتروانسفالوگرافی، الکترومیوگرافی و سایر موارد استفاده کرد.

نتایج پژوهش در ژورنال آکادمیکMeasurment منتشر شده اند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "دستگاهی که از مرگ ناگهانی قلب جلوگیری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاهی که از مرگ ناگهانی قلب جلوگیری می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید