حقایق جالب در خصوص بلگراد، صربستان

به گزارش آقای ابوالفضلی، بلگراد مرکز و بزرگ ترین شهر کشور صربستان است، این شهر در حدفاصل رودخانه های دانوب و ساوا قرار گرفته است و بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر سکنه دارد. بلگراد حدود 3.6 درصد از مساحت صربستان را تشکیل می دهد و 15 درصد از جمعیت این کشور در بلگراد ساکن هستند.

حقایق جالب در خصوص بلگراد، صربستان

بلگراد مرکز و بزرگ ترین شهر صربستان است، نام این شهر در لغت به معنای سفید است. شهر زیبای بلگراد در بهار و تابستان میزبان هزاران توریست است. بلگراد در سال 1521 به دست نیروهای عثمانی اشغال شد و از آن تاریخ تا سال 1841 ضمیمه آن امپراتوری بود. در این سال بلگراد در خلال نبردهای عثمانی و اتریش از ممالک عثمانی جدا شد و به امپراتوری اتریش-مجارستان پیوست. پس از فروپاشی امپراتوری اخیر در سال 1918 تا 2003 بلگراد مرکز یوگسلاوی بود.

بلگراد در حدفاصل رودخانه های دانوب و رود ساوا قرار گرفته است و بیش از یک میلیون و دویست هزار نفر جمعیت دارد. بیشتر ساکنان شهر اقوام مجاری هستند که پیشینیان آن ها در ابتدای قرن 6 میلادی در این نقطه ساکن شده بودند. بلگراد جایی است که در آن تاریخ و مدرنیته با هم برخورد نموده اند، جایی که قرون وسطی با دوران معاصر ادغام شده است. بلگراد یا شهر سفید در طول تاریخ با شکست های زیادی روبرو شده، بارها از بین رفته و دوباره بازسازی شده است و به علت همین روحیه قوی زندگی در جای جای آن جریان دارد.

در این مطلب به سراغ حقایق جالب درباره مرکز صربستان، بلگراد رفته ایم:

1. بلگراد بر روی بقایای یک شهر باستانی ساخته شده است. اولین زیربنای این شهر در قرن 3 قبل از میلاد به وسیله سلت ها بنا شد و در طول تاریخ چندین بار تخریب و دوباره ساخته شد.

2. فرهنگ وینچا، فرهنگی قدیمی تر از بین النهرین؛ بلگراد یکی از قدیمی ترین شهرهای اروپا است که شهرک های قدیمی زیادی در طول تاریخ در این منطقه تشکیل شده است. درواقع فرهنگ وینچا قدیمی ترین و غنی ترین تمدن سواحل رود دانوب در 800 سال قبل است.

3. مهاجرت های بزرگ دوران باستان، بسیاری از قبایل را به محل تقاطع دو رود ساوا و دانوب کشاند. قبایل تراکو-داکیان و ایلیریک از خود نشانی ماندگار در آینده تاریخ این شهر به جا گذاشته اند. سلت ها پس از حمله به این شهر در قرن 4 قبل از میلاد، اولین نام در یادماندنی آن، سینگیدون، یعنی شهر آوازها را انتخاب کردند و اولین استحکامات آن را بنا کردند. سلتی ها نتوانستند کار زیادی علیه مخوف ترین ارتش دوران باستان یعنی رومیان انجام دهند و امپراتور روم آگوستوس با یاران شجاعش این شهر را فتح کرد.

4. بلگراد شهری است با بیش از 15 نام! این شهر در طول تاریخ هزاران بار نام عوض نموده است و هر حکومت و قومی که پیروز به فتح آن شده ، نامی برای آن انتخاب نموده است. از جمله نام های بلگراد در طول تاریخ می توان به سینگیدون، آلبا گریکا، آلبا بلگراد، فهراور، نوندورالبا، وی بنبراگ، ویلگراد و بسیاری از نام های دیگر اشاره نمود.

5. در مرکز شهر بلگراد غاری وجود دارد که این غار درواقع زیر کلیسای سنت کارک در تاشماجان قرار گرفته است. غار شیریترنا در دوره حکومت رومی ها مورد استفاده قرار می گرفته است و در داخل غار نوعی از سنگ های سارکوفاف دیده می گردد.

در قرن پنجم، بلگراد به وسیله هون ها نابود شد و در اوایل قرون وسطی شاهد حمله بربرها بود. افسانه های وجود دارد که می گوید در زیر جهت حرکت رودخانه ساوا و دانوب مقبره هایی مربوط به کشته های این جنگ ها وجود دارد.

6. قلعه بلگراد، یکی از مکان های تاریخی و فرهنگی بلگراد است که بسیاری از کنسرت ها در این مکان برگزار می گردد و محلی زیبا برای گذراندن وقت است.

7. اسرار زیادی در دل شهر بلگراد وجود دارد، یکی از این رازها، شهری زیرزمینی است! امپراتوری ها در طول تاریخ، راه های ارتباطی زیرزمینی زیادی در این شهر ساخته اند و در طول سالیان دراز بلگراد یک شهر زیرزمینی کامل را در دل خود پنهان نموده است. مارپیچی در میان راه های تودرتو وجود دارد که عمقی برابر با 6 متر دارد و یکی از عمیق ترین حفره ها در راه های زیرزمینی است.

8. نمادهای فراماسونری زیادی در سطح شهر بلگراد دیده می گردد. یکی از این نمادها در دل شلوغ ترین بخش بلگراد قرار گرفته است.

9. بلگراد دره سیلیکون مخصوص خود را دارد! همان طور که می دانید دره سیلیکون یا سیلیکون ولی، نام غیررسمی منطقه ای در سانفرانسیسکو است که به علت داشتن بسیاری از شرکت های مطرح انفورماتیک دنیا در این منطقه معروف است. اگرچه این شهر با کامپیوتر و فناوری ارتباط زیاد خوبی ندارد، ولی خیابان استراهینجیکا بانا به عنوان سیلیکون ولی بلگراد شناخته می گردد.

10. یکی از سنت های بسیار عجیب و غریب در بلگراد که کمتر کسی با آن آشنا است، شکار اردک است! در اوایل قرن 19 در میدان اسلادیا، منطقه به نام منطقه شکار وجود داشته است. یک اسکاتلندی با نام فرانسیس مک کنزی مردم را در این محل جمع می نموده تا همه باهم به شکار بپردازند.

11. بزرگ ترین کلیسای جامع ارتدوکس در بلگراد قرار گرفته است. کلیسای سنت سوا در وارچار یکی از نمادهای بلگراد است. گنبد این کلیسا 70 متر ارتفاع دارد و بالای آن صلیب طلایی با ارتفاع 12 متر قرار گرفته است.

این کلیسا با مجموع ارتفاع 87 متر، یکی از بزرگ ترین کلیساهای دنیا است و به عنوان بزرگ ترین کلیسا در بالکان شناخته شده است.

12. بلگراد 44 بار سقوط نموده است! به علت موقعیت مهم این شهر و دسترسی به دو رودخانه مهم منطقه، بلگراد همواره هدف اصلی بسیاری از دولت ها بوده است. در طول تاریخ بلگراد حدود 115 جنگ داشته و در طی این 115 جنگ 44 بار شکست خورده و شهر سقوط نموده است.

رومی ها، گت ها، هون ها، عثمانیان و بسیاری از دولت های دیگر، بارها قصد ایجاد آشفتگی در این منطقه را داشته اند که در بسیاری از موارد هم پیروز شده اند.

13. در دهه 1990 تورم صربستان از کنترل خارج شد. فرض کنید اول ماه است و شما حقوق خود را دریافت نموده اید و هزاران نقشه برای آن کشیده اید، ولی در کمتر از دو هفته، ارزش پول شما به شدت کاهش پیدا می نماید و دیگر هیچ کدام از وسایلی که احتیاج دارید را نمی توانید بخرید. این موضوع افسانه نیست و در اوایل دهه 90 میلادی در بلگراد رخ داده است. زمانی که صربستان بخشی از یوگسلاوی بود، با یک بحران مالی بسیار شدید روبه رو شد.

ارزش پول به شدت کاهش یافت و این بحران از سال 1990 تا 1994 ادامه داشت. ارزش پول به قدری کاهش یافته بود که کارگران با حقوق خود حتی توانایی خرید نان کافی را هم نداشتند. در این برهه از زمان مبادله کالا به کالا در بسیاری از شهرهای صربستان رواج داشت.

14. یکی از مشهورترین مجسمه های بلگراد، مرد برهنه است که در قلعه بلگراد قرار گرفته است. این مجسمه به گونه ای ساخته شده است که گویی همواره در حال نگاه کردن به شهر است. مجسمه بالای ستون 14 متری قرار گرفته و در دست راستش یک شمشیر و در دست چپ او پرنده ای قرار گرفته است.

15. بلگراد در قرن بیستم چندین بار بمباران شد، در طول هر دو جنگ دنیای و در سال 1999 به وسیله ناتو، بمباران هایی در این شهر انجام شد.

16. بر اساس نظرسنجی های بین المللی، صرب ها جز مهمان نوازترین انسان های روی زمین هستند. مهمان نوازی به نوعی باور قدیمی در بین آن ها تبدیل شده است و درواقع مهمان نوازی را معادل خشنودی خداوند می دانند.

منبع: کجارو / flightnetwork.com / ibikebelgrade.com / serbia.com / کجارو

به "حقایق جالب در خصوص بلگراد، صربستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حقایق جالب در خصوص بلگراد، صربستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید