تایید لخته شدن خون در برخی از واکسینه شدگان با آسترازنکا

به گزارش آقای ابوالفضلی، تهران (پانا) - متخصصان دانشگاه علوم پزشکی گرایفس والد در آلمان می گویند که دلیل لخته شدن خون در عروق مغزی افراد واکسینه شده با واکسن کرونای آسترازنکا را دریافته اند.

تایید لخته شدن خون در برخی از واکسینه شدگان با آسترازنکا

به گزارش ایسنا، متخصصان دانشگاه علوم پزشکی گرایفس والد آلمان واقع در ایالت مکلنبورگ ـ فورپومرن می گویند: واکسن کرونای شرکت انگلیسی ـ سوئدی آسترازنکا (واکسن آکسفورد) در مواردی نادر می تواند در بدن نوعی مکانیزم دفاعی ایجاد کند که منجر به فعال شدن پلاکت های خونی می شود.

پلاکت ها (ترومبوسیت ها) نوعی سلول خونی هستند که وظیفه اصلی شان انعقاد خون است. آن ها در شرایط طبیعی در محل زخم و بریدگی حاضر شده و به لخته شدن خون کمک می کنند تا خونریزی بند آمده و زخم بسته شود.

به گفته متخصصان دانشگاه گرایفس والد، تزریق واکسن آسترازنکا در برخی موارد می تواند منجر به تشکیل لخته های خونی در عروق مغز شود.

آن ها همچنین گفته اند که روشن شدن این مکانیزم راه را برای درمان این عارضه هموار کرده است. در صورت بروز این عارضه می توان به فرد داروهای ضد انعقاد خون (ضد ترومبوز) تجویز کرد.

آن ها همچنین تجویز پیشگیرانه این داروها را جایز ندانسته و تأکید کرده اند که این داروها را می توان تنها زمانی استفاده کرد که خون لخته شده باشد.

مدتی است که مشاهده مواردی از لختگی خون در افراد واکسینه شده با واکسن آسترازنکا، بیم و هراس از تزریق این واکسن و تردید در مورد ایمنی آن را بالا برده است.

به گزارش دویچه وله، مشاهده این موارد در ابتدا به توقف استفاده از این واکسن در تعداد زیادی از کشورهای اروپایی انجامید. هرچند بعد از بررسی مجدد این واکسن در آژانس دارویی اروپا مصرف مجدد آن در دستور چند کشور از جمله آلمان قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تایید لخته شدن خون در برخی از واکسینه شدگان با آسترازنکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تایید لخته شدن خون در برخی از واکسینه شدگان با آسترازنکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید