به چه دلیل انسان خمیازه می کشد؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، آیا این سئوال که چرا انسان خمیازه می کشد؟ تا به امروز به فکر تان خطور نموده است؟ اگر بله، این مقاله پاسخ دقیق آن را در اختیارتان قرار می دهد.

به چه دلیل انسان خمیازه می کشد؟

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

آیا این سئوال که چرا انسان خمیازه می کشد؟ تا به امروز به فکر تان خطور نموده است؟ اگر بله، این مقاله پاسخ دقیق آن را در اختیارتان قرار می دهد.

همه، از جمله انسان ها و حیوانات مانند هم، خمیازه می کشند. اما اصولاً انسان به چه علت خمیازه می کشد؟ خمیازه یک عمل غیر ارادی است. که موجب می شود ریه ها عمل دم را همراه با کشش همزمان پرده های گوش انجام داده و در پی آن بازدم صورت می گیرد. این پدیده گاهی می تواند پیغام غیر کلامی قدرتمندی باشد که اغلب بسته به شرایط دارای چندین معنی احتمالی مرتبط با آن است. سئوالات بسیاری در رابطه با این پدیده وجود دارد که از جمله آنها می توان به این موارد که چه چیزی موجب بروز آن می شود، چرا مسری است و از این دست اشاره نمود. پاسخ به این سئوالات در ذیل آورده شده است.

اطلاعات ضروری

خمیازه یک عمل غیر ارادی است که موجب می شود دهان خود را باز نموده و به طور عمیق نفس بکشیم. آن را یک عمل غیر ارادی گویند به این علت که حتی در شکم مادر خود هم این عمل را انجام می دهیم. براساس چند تحقیق صورت گرفته، یک جنین 11 هفته ای قادر به خمیازه کشیدن است. نظریه های متعددی در رابطه با علل آن وجود دارد.

نظریه فیزیولوژیکی:

بر اساس این نظریه، بدن ما این شرایط را ایجاد می نماید که اکسیژن بیشتری را به بدن وارد ساخته و دی اکسید کربن تشکیل شده را از بین ببرد. این دقیقاً علت خمیازه کشیدن ما اغلب به هنگام نشستن در یک گروه یا جمع بزرگ است به این علت که این گروه بزرگ دی اکسید کربن بیشتری فراوری می کنند. بدن ما سعی می نماید با وارد کردن اکسیژن بیشتر، از شر دی اکسید کربن خلاص شود.

نظریه خنک کردن مغز:

بعضی از مطالعات صورت گرفته، به این حقیقت اشاره دارند که این پدیده موجب خنک شدن مغز زمانی که بیش از حد گرم شده باشد، می شود. مغز زمانی می تواند برترین عملکرد خود را داشته باشد که خنک باشد و انسان و سایر حیوانات به منظور سازگار ساختن خود با این شرایط تطابقاتی را شکل داده اند.

نظریه تکامل:

بر اساس نوعی طرز فکر، نیاکان ما آغاز به خمیازه کشیدند تا بدین ترتیب دندانهای آنها قابل رؤیت شده و دیگران دچار بیم و هراس شوند. این نظریه شاخ و برگهایی هم یافته است به گونه ای که بر اساس این نظریه نو، این عمل از زمان انسان نخستین شکل گرفته است تا نشانه ای باشد برای ایجاد تغییراتی در فعالیتهایی که در حال حاضر به انجام می رسند. اگر بخواهیم در خصوص فرایند تکاملی آن صحبت کنیم بایستی بگوییم که این پدیده راهی برای حفظ هوشیاری و یا گوش بزنگی ما بوده است.

نظریه ملالت و خستگی:

براساس مطالب آورده شده در بعضی واژه نامه ها، خمیازه به علت خستگی، ملالت و یا خواب آلودگی ایجاد می شود. آن را می توان به اسم نشانه ای برای تغییر فعالیتهای جاری به حساب آورد.

گرچه هر یک از این نظریه ها علل وقوع آن را توجیه می کنند، اما تمام آنها نقاط ضعف خود را دارند.

و به چه علت خیازه مسری است؟

آیا تا به امروز به این فکر نموده اید که چرا زمانی که کسی را می بینید در حال خمیازه کشیدن است شما هم دچار خمیازه می شوید؟ حدود 55% کسانی که در حال مشاهده فردی دیگری بوده که مشغول خمیازه کشیدن است خود هم در ظرف پنج دقیقه این عمل را انجام می دهند. براساس بعضی تحقیقات صورت گرفته، این عمل نوعی همدلی یا هم احساسی به شمار میرود. در گذشته این حالت، روشی بود که به منظور علامت دادن به یکدیگر بکار برده می شده است و چیزی که اکنون به اسم یک واکنش مسری مشاهده می کنیم در واقع واکنش به جا مانده از اجداد بشری است. نظریه همدلی مورد آزمایش نهاده شد. گروه هایی که مورد آزمایش نهاده شدند بچه ها مبتلا به اوتیسم و غیر مبتلا به اوتیسم را شامل می شدند. این مطالعات نشان دادند که بچه ها مبتلا به اوتیسم در مقایسه با بچه ها غیر مبتلا به اوتیسم، احتمال کمتری دارند که پس از مشاهده فردی در حال خمیازه کشیدن، خود هم مبادرت به این عمل کنند به این علت که نشان دادن همدلی یا هم احساسی در بچه ها مبتلا به اوتیسم بسیار مشکل است. گرچه تعدادی از گونه های حیوانات و ماهی ها خمیازه می کشند، اما مشاهده شده است که این پدیده تنها در انسانها و سایر پستانداران نخستین مانند میمون و شامپازه به صورت مسری است.

ارتباط با خستگی

خیلی اوقات، زمانی که خسته هستیم، متوجه می شویم که به طور مداوم خمیازه می کشیم. همین حالت زمانی که تحت استرس و فشار روحی قرار داریم صادق است. این شرایط به این علت رخ می دهد که دمای مغز هنگامی که فرد خسته و یا محروم از خواب بوده، افزایش یافته است. خمیازه موجب خنک شدن مغز می شود. بعلاوه به اسم نشانه تشنج بکار برده می شود، در عین واحد انجام بیش از حد آن نشان دهنده وجود مشکلاتی در خنک شدن مغز است.

امیدوارم پاسخ سئوالات مربوط به این عمل را یافته باشید. آیا دوست دارید چند واقعیت مرتبط با آن را بدانید؟ به طور میانه، یک خمیازه تقریباً شش ثانیه به طول انجامیده و ضربان قلب به اندازه 30% افزایش می یابد. پیش از انتها دادن به این مقاله، از شما می خواهم که به این سئوال صادقانه جواب دهید. از زمان آغاز به خواندن این مقاله چند مرتبه خمیازه کشیدید؟

سلب مسئولیت: اطلاعات ارائه شده در این مقاله صرفاً جنبه آموزشی داشته و نبایستی به منظور جایگزین توصیه های پزشک متخصص در نظر گرفته شود.

منبع: راسخون

به "به چه دلیل انسان خمیازه می کشد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به چه دلیل انسان خمیازه می کشد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید