اضافه بار چمدانت را قورت بده!

به گزارش آقای ابوالفضلی، جا دادن لباس و لوازم سفر و خصوصا سوغاتی ها در چمدان، از یک طرف و قوانین بار مجاز و اضافه بار از طرف دیگر، دو عامل محدود کننده لذت سفر برای کسانی است که دوست دارند همه چیز را بردارند و همۀ سوغاتی ها را بخرند!

اضافه بار چمدانت را قورت بده!

درمورد قسمت اول، متاسفانه کمکی از دست ما ساخته نیست؛ اما بد نیست قوانین بار مجاز و اضافه بار در هواپیما را که چکیده ای از مجله تخصصی گردشگری یوتراوز است، با هم مرور کنیم.

بار مجاز و اضافه بار در هواپیما

مقدار بار مجاز یعنی مقدار باری که مسافران بدون پرداخت هزینه مجزا و تنها با خرید بلیط هواپیما با خود به داخل هواپیما می برند. اما گاهی مسافران مقدار بار بیشتری دارند، در این صورت باید هزینه اضافه بار خود را بپردازند.

بار مجاز هواپیما داخلی

به طور کلی می توان گفت که مقدار بار مجاز در پرواز های اکونومی داخلی 20 کیلوگرم و در کلاس بیزینس پروازهای داخلی، بار مجاز 30 کیلوگرم است. این مطلب به طور کلی بیان شده و مقدار بار مجاز هواپیما روی بلیط هواپیما قید می گردد.

بار مجاز هواپیما خارجی

در پروازهای خارجی به طور کلی بار مجاز در پروازهای اکونومی 30 کیلوگرم است. و بار مجاز در کلاس بیزینس پروازهای خارجی، 40 کیلوگرم است.

بار مجاز نوزاد در هواپیما

به طور کلی بار مجاز برای کودک زیر دو سال در هواپیما 10 کیلوگرم است و علاوه بر این حمل یک کالسکه تاشو نیز مجاز است. برای بچه ها بالای 2 سال قوانین بار مانند قوانین بزرگسالان است.

هزینه اضافه بار هواپیما

به طور میانگین هزینه اضافه بار برای هر کیلوگرم اضافه معادل 1 درصد از قیمت بلیط در همان راستا است و برای محاسبه مبلغ دقیق باید قیمت بلیط ، طول پرواز و کلاس پروازی را در نظر گرفت.

بار مجاز در هواپیمایی ماهان

در هواپیمایی ماهان قوانین حمل بار به صورت زیر است:

وزن مجاز ساک دستی یا کیفی که به داخل کابین حمل می کنید در پروازهای داخلی و خارجی برای مسافران عادی حداکثر 5 کیلوگرم است.

وزن مجاز ساک دستی یا کیفی که به داخل کابین حمل می کنید،در پروازهای داخلی و خارجی برای مسافران بیزینس 7 کیلوگرم است.

ابعاد مجاز این کیف یا ساک دستی 40*55*23 سانتی متر است.

در قسمت بار هواپیما ماهان، مقدار بار مجاز به صورت زیر است:

بار مجاز در پروازهای داخلی کلاس اکونومی هواپیمایی ماهان: 20 کیلوگرم

بار مجاز در پروازهای داخلی کلاس بیزنس هواپیمایی ماهان: 25 کیلوگرم

بار مجاز در پروازهای خارجی کلاس اکونومی هواپیمایی ماهان: 30 کیلوگرم

بار مجاز در پروازهای خارجی کلاس بیزنس هواپیمایی ماهان: 40 کیلوگرم

در هنگام خرید بلیط هواپیما ماهان، مقدار بار مجاز در جزئیات بلیط قابل مشاهده است.

هزینه اضافه بار ماهان

هزینه بار اضافه در هواپیمایی ماهان با توجه به کلاس پرواز و راستا پروازی فرق دارد و مقدار بار نیز بر روی هزینه اضافه بار تاثیرگذار است. مبلغ اضافه بار در فرودگاه از مسافر دریافت می گردد.

بار مجاز در هواپیمایی معراج

در هواپیمایی معراج قوانین حمل بار به صورت زیر است:

پروازهای داخلی:

319-320اکونومی 20 کیلوگرمبیزینس 30 کیلوگرم
300-600اکونومی 20 کیلوگرمبیزینس 30 کیلوگرم

پروازهای خارجی:

319-320اکونومی 20 کیلوگرمبیزینس 30 کیلوگرم
300-600اکونومی 30 کیلوگرمبیزینس 40 کیلوگرم

مقدار دقیق بار مجاز روی بلیط قید می گردد، بنابراین در هنگام خرید بلیط هواپیما معراج به این موضوع دقت کنید.

هزینه اضافه بار معراج

هواپیمایی معراج نیز متناسب با راستا و کلاس پروازی هزینه بار متفاوتی دارد؛ اما به طور کلی قانون 1 درصد از بهای بلیط در همان راستا به ازای هر کیلوگرم، برای ایرلاین معراج نیز صدق می نماید.

وسایل مجاز در هواپیما

درباره وسایل مجاز یا غیر مجاز در پرواز این نکته وجود دارد که بعضی از اقلام را می توانید در کوله پشتی یا چمدان خود به داخل کابین ببرید بعضی را تنها مجاز هستید که تحویل قسمت بار هواپیما دهید و بعضی اقلام را به هیچ عنوان نمی توانید همراه خود در کابین یا قسمت بار حمل کنید.

چه وسایلی را می توانیم همراه خود به داخل کابین هواپیما ببریم؟

حمل خوراکی ها به داخل کابین مجاز است فقط اگر به شکل مایع یا ژله ای باشند نباید بیشتر از 100 میلی لیتر باشد. مربا، ژله، سس، روغن، سرکه، انواع نوشیدنی، شیرخشک، شیرمادر، آبمیوه برای کودک، داروهای مایع، قطره های گوش و چشم و بینی و سرم و … شامل این موضوع می شوند. اقلام آرایشی بهداشتی مانند شامپو و ادکلن و … نیز باید در ظرف کمتر از 100 میلی لیتر بسته بندی شوند. این اقلام را باید در کیسه های زیپ کیپ قرار دهید تا نشت نکند.

حمل وسایل برقی مانند لپ تاپ، تبلت و کنسول های بازی به داخل کابین مجاز است؛ فقط باید در هنگام عبور از گیت از کوله پشتی و ساک خارج گردد.

وسایل شخصی مانند لباس، شانه و … به داخل کابین مجاز است مگر تیز و برنده باشند که در این صورت اجازه ورود به داخل کابین داده نمی گردد.

چه وسایلی را باید به قسمت بار هواپیما تحویل دهیم؟

هرگونه وسیله تیز و برنده در کابین ممنوع است پس باید به قسمت بار تحویل دهید. مانند چاقو میوه خوری، تیغ اصلاح و وسایل خیاطی.

خوراکی و مایعات در صورتی که حجم بیش از 100 میلی لیتر داشته باشد باید به قسمت بار تحویل داده گردد.

وسایل ورزشی مانند چوب بیلیارد، چوب اسکی، چوب گلف، وزنه های بدن سازی و… باید به قسمت بار تحویل داده شوند.

وسایل دفاع شخصی و ابزارآلات نیز باید به بار تحویل داده شوند.

فندک، کبریت و سایر وسایل آتش زا را نمی توانیم به داخل کابین ببریم و باید به قسمت بار تحویل دهیم.

چه وسایلی در هواپیما تحت هر شرایطی غیر مجاز است؟

باروت و طرقه، دینامیت و هر نوع ماده منفجره ای در هواپیما غیر مجاز است. (مگر قصد هواپیما ربایی داشته باشید که احتمالا خودتان فکر اینجایش را نموده اید!)

حمل بمب، مواد مشتعل، کلر، کیسه هوای اتومبیل، هر گونه وسایل آهن ربایی، وسایل رادیواکتیو، وسایل عفونی، مواد آلی (خاک، سنگ و …) و انواع سموم با هواپیما غیر مجاز است.

منبع: توریسم آنلاین

به "اضافه بار چمدانت را قورت بده!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اضافه بار چمدانت را قورت بده!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید