ارتباط نوشابه، غلات صبحانه و غذا های منجمد با آلزایمر

به گزارش آقای ابوالفضلی، براساس پژوهشی که نتیجه آن در کنفرانس بین المللی انجمن آلزایمر این هفته در سن دیگو مطرح شد نوشابه، غلات صبحانه و غذا های منجمد می توانند در درازمدت بر سلامت شناختی تاثیر بگذارند.

ارتباط نوشابه، غلات صبحانه و غذا های منجمد با آلزایمر

به گزارش آقای ابوالفضلی به نقل از یاهونیوز، این مطالعه که هنوز مورد آنالیز قرار نگرفته بر روی 10775 نفر در برزیل طی 8 سال اجرا شده و ارتباط بین مصرف زیاد غذا های فوق فرآوری شده و زوال شناختی به ویژه حافظه و عملکرد اجرایی را نشان داد. ناتالیا گونکالوز دکترای دانشکده پزشکی دانشگاه سائوپائولو این یافته ها را ارائه کرد.

مصرف بالا در این مطالعه به عنوان بیش از 20 درصد کالری دریافتی روزانه طبقه بندی شد به این معنی که 400 کالری برای یک زن فعال که میزان کالری توصیه شده روزانه او 2000 کالری است یا 500 کالری برای یک مرد فعال که دریافت کالری توصیه شده روزانه او 2500 کالری است.

بخش اعظم مطالعه نشان می دهد که خوردن غذا های فرآوری شده به مغز شما آسیب می رساند. حتی 2 شیرینی کوکی می تواند بر سلامتی تاثیر بگذارد. در حالی که این یافته ها ممکن است باعث تغییر اساسی در توصیه های ارائه شده به بیماران مبتلا به بیماری آلزایمر و زوال عقل در خصوص تغذیه نشود دانش موجود را تایید می نماید: آن چه برای قلب مفید است برای مغز نیز مفید می باشد.

ما می دانیم که یک یک رژیم غذایی سالم برای قلب سرشار از میوه ها و سبزیجات است. ما می دانیم که این رژیم از بسیاری جهات محافظت کننده است. انجمن آلزایمر دوره ای به نام زندگی سالم برای مغز و بدن شما ارائه می نماید. سارا لاوگرین معاون برنامه های انجمن آلزایمر گفت که این تحقیق آنچه را که پیش تر در کلاس آموزش داده شده بود تقویت کرد.

الگو های غذایی با مواد غذایی کم فرآوری شده مانند رویکرد های غذایی برای توقف فشار خون بالا (DASH) و رژیم غذایی مدیترانه ای در حال حاضر توصیه های رایج برای افرادی است که در پی حفظ سلامت مغز خود هستند. غذا های کم تر فرآوری شده علاوه بر مواد مغذی آن فوایدی نیز دارند. شما باید برنامه های غذایی خود را تهیه کنید باید به مواد تشکیل دهنده خود فکر کنید و آن را میزان گیری نموده و آماده نمایید تا به خوبی از آن بهره ببرید.

دسترسی به غذای سالم برای بعضی سخت است

برای بعضی افراد که عایدی پایینی دارند ممکن است غذا های فوق فرآوری شده تنها گزینه در دسترس شان می باشد و بیش تر آنان را در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار می دهد.

با توجه به داده های انجمن آلزایمر 19 درصد از سیاه پوستان و 14 درصد از بزرگسالان لاتین تبار 65 سال و بالاتر در مقایسه با 10 درصد از بزرگسالان مسن سفیدپوست به زوال عقل از نوع آلزایمر مبتلا هستند.

تحقیقات نشان می دهند که تفاوت های بزرگ در خطر ناشی از نابرابری در سلامت و عوامل اجتماعی -اقتصادی است. افرادی بیش تر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند کسانی هستند که کم ترین توانایی را برای دسترسی به مواد غذایی سالم دارند. در این میان، غذا های منجمد از نوع فرآوری شده نیز ناسالم محسوب می شوند. اگر بودجه محدودی دارید باز هم می توانید رژیم غذایی سالمی داشته باشید. برای مثال، استفاده از عدس را امتحان کنید، زیرا سرشار از پروتئین، بسیار مغذی و فوق العاده مقرون به صرفه است و می توانید یک دسته بزرگ از عدس درست کنید و آن را فریز کنید.

منبع: فرارو

به "ارتباط نوشابه، غلات صبحانه و غذا های منجمد با آلزایمر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط نوشابه، غلات صبحانه و غذا های منجمد با آلزایمر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید