یک راه آسان برای منتقل کردن ارث به شما

به گزارش آقای ابوالفضلی، هبه ارث یکی از اقدامات رایج است که به وسیله ورثه شخص فوت شده و نسبت به سهم الارث آن ها انجام می گردد.

یک راه آسان برای منتقل کردن ارث به شما

انتقال آسان سهم الارث برای بسیاری از افراد مسئله ای شاد نماینده است. بسیاری از اوقات مشاهده می کنیم که ورثه، با اختیار خود، سهم قانونی را به سایر اشخاص منتقل می نمایند. این انتقال ممکن است ماهیتی غیر تبرعی داشته باشد، به این معنا که وارث، سهم خود را به صورت بلاعوض، به اعضای خانواده یا سایر اشخاص، منتقل می نماید. این انتقال از طریق صلح نامه بخشش سهم الارث یا هبه نامه ارث انجام می گردد و به موجب این اسناد، مالکیت سهم قانونی، تغییر می نماید. همراه آقای ابوالفضلیمگ باشید.

هبه در ارث چیست؟

هبه در ارث چه معناست؟! این سوال به مفهوم عقد هبه و ماهیت این عقد اشاره می نماید. قانون هبه در ارث، به مفهوم این عقد کاربردی اشاره نموده است. بر اساس متن ماده 795 قانون مدنی: هبه عقدی است که به موجب آن، یک نفر، مالی را به صورت مجانی، به شخص دیگری تملیک می نماید. به تملیک نماینده، واهب گفته می گردد و شخص دیگر نیز متهب نام دارد. بعلاوه مال موضوع هبه را نیز عین موهوبه می گویند.

هبه راهی برای انتقال آسان سهم الارث است. بنابراین اگر قصد تنظیم هبه نامه ارث را دارید، نمی توانید از شخص انتقال گیرنده، وجهی را به عنوان عوض دریافت کنید. درصورتی که می خواهید عوضی را دریافت کنید، می توانید از صلح نامه واگذاری سهم الارث بهره ببرید. البته امکان مشروط کردن عقد هبه به دریافت عوض نیز وجود خواهد داشت. با این وجود، توصیه می کنیم عقد صلح را در اولویت قرار دهید.

شرط صحت هبه ارث

یکی از شروط مهم، که به صورت اختصاصی، برای هبه و ارث مشخص شده است، قبول متهب است. در واقع تقدیم سهم الارث از طرف مالک به شخص، نوعی ایجاب است و در نتیجه طرف مقابل نیز باید قبول خود را اعلام کند تا عقد تنظیم شده، معتبر شناخته گردد. البته قبول متهب، معمولا از طریق امضای عقد، اعلام می گردد. توجه داشته باشید که قبول، باید همراه با دریافت سهم باشد. در غیر این صورت، هبه، تحقق نخواهد یافت.

آیا امکان رجوع از هبه سهم الارث وجود دارد؟

ابتدا ضروری است که مفهوم رجوع را توضیح دهیم. منظور از رجوع، دریافت مجدد سهم الارث از سوی شخص مالک است، به این ترتیب که بعد از تقدیم سهم به متهب، مالک پشیمان گردد و برای گرفتن مال منتقل شده اقدام کند. رجوع از هبه، شرایط خاصی دارد که بدون توجه به آن ها، نمی توان اقدام خاصی را به انجام رساند.

این شرایط به توضیح زیر هستند:

  • در صورتی که سهم قانونی، همچنان وجود داشته باشد. بنابراین در فرض تلف موضوع عقد هبه، امکان رجوع به آن، وجود نخواهد داشت.
  • در فرضی که حق رجوع واهب از بین نرفته باشد.

تصور کنید شخص دریافت نماینده، در زمان قبض موضوع عقد، آن را به شخص دیگری انتقال دهد. در این صورت، امکان رجوع از طریق شخص مالک، وجود نخواهد داشت. بعلاوه در فرضی که حق رجوع شخص در متن هبه نامه ارث، ساقط شده باشد، نمی توان برای دریافت سهم الارث اقدام کرد.

جایز بودن هبه ارث

عقد هبه سهم الارث که یکی از راه های انتقال آسان سهم الارث است، در دسته انواع عقود جایز قرار می گیرد. منظور از جایز بودن عقد هبه، امکان بهم زدن آن از طریق هر یک از ورثه شخص فوت شده است. البته در چند فرض، امکان لازم شدن عقد، وجود دارد:

  • در صورتی که طرف دیگر عقد هبه و ارث، خویشاوندان باشند.
  • در صورتی که بخشش سهم الارث، قربه الی الله باشد.
  • در فرضی که هبه معوض باشد، عقد هبه، لازم خواهد بود. میزان عوض نیز اهمیتی ندارد.
  • سهم الارث به همان حالت سابق باقی نمانده باشد. به عنوان مثال انتقال مال به شخص دیگر می تواند مصداق این فرض باشد.
  • در صورت فوت یکی از طرفین، عقد تنظیم شده، لازم خواهد شد.
منبع: پیام دلتا

به "یک راه آسان برای منتقل کردن ارث به شما" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک راه آسان برای منتقل کردن ارث به شما"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید