هنگام ترکیدن لاستیک خودرو چه کنیم؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، لاستیک یکی از مهمترین بخش های خودرو است که اگر دچار مشکل جدی گردد قطعا رانندگی را با خطر روبرو می نماید. در این مطلب نکاتی در این باره آورده شده است.

هنگام ترکیدن لاستیک خودرو چه کنیم؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، نداشتن اطلاعات کافی درباره اقدامات بعد از ترکیدن لاستیک و پنچری می تواند حادثه خلق کند. توصیه ما این است که هنگام ترکیدن یا پنچر شدن لاستیک خودرو، تا جای ممکن برخلاف غریزه عمل کنید یا به عبارت دقیق تر غریزه خود را کنترل کنید. عصر ایران دراین باره توصیه هایی دارد تا در مواقع حساس رانندگی بتوانید جان خود و همراهانتان را نجات دهید:

  • هنگام ترکیدن لاستیک یا همان تایر خودرو نخستین کاری که پس از حفظ آرامش از راننده برمی آید، محکم نگه داشتن فرمان با دو دست، تمرکز روی راستا مقابل و عدم چرخش فرمان به طرفین است.
  • راننده نباید پایش را از روی پدال گاز به یکباره بردارد، زیرا این عمل اصطلاحاً موجب کله کردن خودرو شده و انتقال وزن خودرو از لاستیک های عقب به لاستیک های جلویی را به دنبال دارد.
  • راننده به هیچ عنوان نباید از ترمز خودرو استفاده کند، زیرا اگر تایر آسیب دیده در قسمت جلوی خودرو باشد، عمل ترمز کردن افزایش وزن و فشار خودرو بر قسمت جلوی خودرو را به دنبال دارد که امکان انحراف و چپ کردن خودرو از عواقب بدیهی آن است.
  • اگر راننده احساس کرد خودرو در حال منحرف شدن است، باید به آرامی به پدال گاز ضربه بزند، زیرا با این کار می تواند سرعت خودرو را حفظ کند و هم به آرامی سرعت را کاهش دهد.
  • اگر لاستیک های عقبی خودرو پنچر شده باشد ترمز ناگهانی حرکت رو به جلوی خودرو را سخت خواهد نمود، در این حالت راندن خودرو بسیار سخت است و به احتمال زیاد خودرو منحرف خواهد شد.
  • پس از توقف باید خودرو به سمت راست جاده منتقل و از علائم هشداردهنده استفاده گردد تا از وقوع حادثه ای دیگر جلوگیری گردد.
منبع: همشهری آنلاین

به "هنگام ترکیدن لاستیک خودرو چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هنگام ترکیدن لاستیک خودرو چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید