خانه هوشمند؛ هوشمندسازی خانه با متد روز جهان

به گزارش آقای ابوالفضلی، خبرنگاران: خانه هوشمند مفهومی است که امروزه با پیشرفت علم و ارتباطات و تکنولوژی بیشتر مورداستقبال قرار گرفته است. شاید شما در فیلم ها و مستند های خارجی خانه هایی را دیده باشید که در آن صاحب خانه با یک کنترل هم چراغ ها را خاموش می نماید، هم دمای محیط را کم و زیاد می نماید، هم پنجره ها را قفل می نماید و از این کارها!

خانه هوشمند؛ هوشمندسازی خانه با متد روز جهان

شاید با دیدن این تکنولوژی ها با خودتان بگویید کاش خانه شما هم همچین امکاناتی داشت. البته بعضی از این امکانات امروزه در کشور ما هم وجود دارد و شرکت هایی هستند که در راستای هوشمندسازی خانه یا محل کار شما اقداماتی انجام می دهند. در این مطلب به بعضی از امکانات خانه های هوشمند و طرز کار آن ها اشاره خواهیم کرد.

خانه هوشمند چگونه کار می کند؟

در یک خانه هوشمند درواقع تمام وسایل الکترونیکی با هم در ارتباط و اتصال هستند و همگی توسط یک سیستم مرکزی راهنمایی می شوند و شما توسط دوربین ها و ریموت های خاص، کنترل گر همه این اقدامات خواهید بود.

مزایای هوشمندسازی خانه یا محل کار

 • آسایش و رفاه بیشتر ساکنین
 • صرفه جویی در مصرف انرژی
 • افزایش امنیت و ایمنی
 • کنترل خانه از راه دور و مسافرت

امکانات خانه هوشمند

 • کنترل روشنایی
 • کنترل دما
 • کنترل پرده ها
 • سیستم های آنتن مرکزی
 • کنترل و نظارت بر دوربین ها
 • کنترل تردد
 • سیستم آژیر خطر
 • سنسور در و پنجره ها

کنترل هوشمند روشنایی

با قابلیت کنترل هوشمند روشنایی می توانید سیستم نور و روشنایی ورود و خروج خانه رادر دست بگیرید و بدون رفتن به اتاق یا محل موردنظر، نور آن مکان را کم و زیاد کنید. همچنین می توانید با استفاده از حسگر ها در همه جای خانه کاری کنید تا فقط زمانی که فردی در آن مکان حضور داشته باشد سیستم روشنایی فعال باشد و به این شکل در مصرف برق هم صرفه جویی خواهید کرد.

علاوه بر این ها می توان در صورت لزوم از نورپردازی ها هم در سالن های مختلف خانه استفاده کرد.

کنترل هوشمند دما یا سرمایش و گرمایش خانه

کنترل هوشمند دما توسط دستگاه های تسویه هوا انجام می شود. کاربر ابتدا دمای پیش فرض را مشخص نموده و سیستم آغاز به کار می کند و پس از اینکه دمای هوا به میزان مطلوب رسید سیستم به طور اتوماتیک خاموش خواهد شد تا در مصرف انرژی هم صرفه جویی شود.

سیستم کنترل هوشمند پرده ها

شما با استفاده از این سیستم می توانید به راحتی انواع پرده های برقی، کرکره و سایه بان را با روش های مختلف کنترل کنید. برای این کار می توانید از کلید های هوشمند و صفحه نمایش های خاص یا حتی موبایل و تبلتتان استفاده کنید. این سیستم قابلیت اتوماتیک شدن هم دارد یعنی شما می توانید با تنظیم کردن آن کاری کنید تا در زمان های خاصی از روز یا هنگام زیادشدن نور آفتاب، پرده ها کشیده شوند.

سیستم های آنتن مرکزی

آنتن مرکزی یکی از تکنولوژی های محبوب در برج ها و ساختمان های پر واحد است. طبیعتا در چنین ساختمان هایی هر واحد نمی تواند به طور مستقل اقدام به نصب آنتن و کابل کشی برای آن نماید که باعث بوجود آمدن مسائل بسیاری می شود.

این مسائل شامل موارد زیر است:

به وجود آمدن هزینه های تکراری برای هر واحد به صورت جداگانه شامل (صفحات، کابل، سوئیچ، LNC ...)

اشغال فضای بسیار زیاد برای نصب تعداد آنتن ها و صفحات گوناگون و از بین رفتن زیبایی و نظم پشت بام

هزینه بسیار بالا برای نصب تجهیزات تکراری

سیم کشی های زیاد و غیرمجاز (آنتن و صفحه) برای هر واحد

ارائه سرویس های نگهداری نا مناسب بدلیل نا همگونی در نصب

بنابراین می توان با استفاده از سیستم آنتن مرکزی از این مسائل جلوگیری کرد. این آنتن ها سیگنال را توسط مولتی سوئیچ بین تمامی واحد های ساختمان توزیع می کند و به این شکل:

 • هزینه تجهیزات و نصب را برای واحد ها به حداقل می رساند.
 • نظم را به پشت بام برمی گرداند.
 • هزینه و پشتیبانی های مکرر را به حداقل کاهش می دهد.

کنترل هوشمند تردد

سیستم کنترل تردد برای کنترل ورود و خروج افراد و همچنین خودرو ها برای مراکز، سازمان ها، شرکت ها و ساختمان های مسکونی مورد استفاده قرار می گیرد، که می تواند از وقوع بسیاری از حوادث احتمالی جلوگیری نماید. همیشه مسئله امنیت مورد توجه شرکت ها و کمپانی های بزرگ می باشد، به همین دلیل برای هوشمند سازی ساختمان ها و نظارت دقیق بر تردد افراد استفاده از سیستم های کنترل تردد هوشمند بهترین روش می باشد.

با سیستم کنترل تردد هوشمند می توان به محدود کردن افراد در زمان ها یا مکان های خاص پرداخت تا امنیت را در سطح سازمان ها بالا برد. این تجهیزات در قابلیت های مختلف همچون حضور و غیاب پرسنل، کنترل تردد پارکینگ، کنترل تردد آسانسور ها و ... ارائه می شود.

سیستم هوشمند قفل در و پنجره ها

امنیت برای ما تنها باعث آسایش نیست. اگر در فضایی احساس امنیت داشته باشیم آرامش هم خواهیم داشت. در خانه های امروزی سبک زندگی به سمت تجملات رفته، به همین دلیل در همه خانه ها ممکن است وسایل قیمتی زیادی وجود داشته باشد که محافظت از آن نگرانی زیادی به زندگی ما اضافه کند؛ بنابراین مهم ترین سیستمی که یک خانه هوشمند باید داشته باشد، قفل های هوشمند است. قفل های هوشمند انواع مختلفی دارد، بعضی از آن ها به صورت کارتی عمل می نمایند وبعضی را نیز می توانید به گوشی همراه خود متصل کنید.

سیستم آژیر خطر

آژیر خطر که به آن آژیر قرمز هم می گویند، پیام صوتی را در مواقع بروز مشکل به شما می رساند. آژیر ها وسیله ای برای هشدار به مردم در هنگام وجود خطر است. صدای این سیستم را همه ما شنیده ایم. آژیر آتش نشانی که در خیابان و کوچه ها روانه می شود متوجه بروز یک حادثه می شویم.

امروزه یکی از وسایلی که در خانه هوشمند لازم است، آژیر قرمز است. شما با این وسیله از آسیب های جبران ناپذیری در امان می مانید. همچنین بسیاری از این خطر ها ممکن است باعث از دست رفتن سرمایه شما شود. اما با پیشرفت تکنولوژی و ساخت این وسیله خطر های زیادی از مال شما دور می شود. انواع مختلفی از آژیر ها در بازار موجود هستند که می توانید از آن ها استفاده کنید. آژیر های هوشمند دارای سیستمی هستند که می توانند به هنگام خطر با تلفن همراه شما و یا لیس تماس بگیرند.

در این مطلب سعی کردیم تا چند مورد از امکانات یک خانه هوشمند را با شما در میان بگذاریم. شاید به دردتان خورد و توانستید خانه ای کاملا هوشمند و پر از آسایش برای خود و خانواده تان طراحی کنید.

منبع: برترین ها

به "خانه هوشمند؛ هوشمندسازی خانه با متد روز جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خانه هوشمند؛ هوشمندسازی خانه با متد روز جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید