آب دریا تا یکسال آینده به اصفهان می رسد

به گزارش آقای ابوالفضلی، سیدرضا مرتضوی جزییات طرح های انتقال آب به اصفهان به منظور احیای زاینده رود را تشریح کرد.

آب دریا تا یکسال آینده به اصفهان می رسد

سیدرضا مرتضوی استاندار اصفهان در گردهمایی شهرداران استان اصفهان درشورای سازمان همیاری شهرداری های استان، اصلی ترین مسئله استان اصفهان را کمبود آب و خشکی زاینده رود دانست و بیان نمود: از ابتدا می دانستیم که کمبود آب، عدم جریان زاینده رود و فرونشست زمین چالش های اصلی ما در استان اصفهان هستند از همین رو ماموریت اصلی خود را در همین چالش ها ترسیم کردیم.

او با بیان این که از ابتدای مسئولیت در استانداری اصفهان بخش قابل توجهی از وقت مجموعه استانداری صرف موضوع زاینده رود و فرونشست زمین شده است، گفت: در شرایطی فعالیت خود را در استانداری اصفهان شروع کردیم که تجمعاتی از شهریور ماه شکل گرفته بود و کشاورزان اصفهانی از بی عدالتی ها در توزیع آب به ستوه آمده بودند از همین رو عزم خود را جزم کردیم تا ارتباط بی واسطه و مستمری با ذی نفعان، کشاورزان کارشناسان و ... برقرار کنیم.

گوش های شنوا برنامه احیای زاینده رود را تدوین نموده است

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه مطالعاتی که از دوران قبل در استانداری انجام شده بود یکی از پایه های این مسیر بود، اظهار کرد: با تشکیل قرارگاه آب هر فردی که در حوزه آب و زاینده رود ادعایی داشت را وارد کردیم و گوش شنوایی بودیم برای هر فردی که نظری درباره آب دارد تا در نتیجه به بسته احیای زاینده رود برسیم.

مرتضوی بیان نمود: بسته استخراج شده حاصل نظر کشاورزان، ذی نفعان، مهندسین، دانشگاهیان و ... است و کوشش کردیم بند بند این بسته را در مسیر قانونی خود دنبال کنیم.

مسئله تامین آب برای استان اصفهان، به میز رییس جمهور کشیده شد

استاندار اصفهان توضیح داد: در تامین آب برای استان سعی کردیم نسبت به گذشته تفاوت قائل شویم و مسئله آب استان اصفهان را نه در سطح استان بلکه در سطح ملی و به میز رییس جمهور بکشانیم. این یکی از دستاورد های مبارکی بود که در این حوزه رخ داد و دغدغه استان با همه ابعاد در سطح ملی مطرح شد واکنون همه می دانند مشکل اصفهان در بحث زاینده رود چیست.

یک میلیارد متر مکعب کمبود آب در منابع نسبت به مصارف استان اصفهان

مرتضوی مدیریت مصارف و منابع آب را از رویکرد های استانداری دانست و عنوان نمود: در بحث مصارف و منابع شفاف سازی ویژه ای صورت گرفت. از سطح وزارت نیرو، وزارت کشور و رییس جمهور همه می دانند در حوزه منابع و مصارف اصفهان چه وضعیتی وجود دارد و همه مطلع هستند که نزدیک به یک میلیارد متر مکعب کمبود آب در منابع نسبت به مصارفی که ایجاد شده داریم و این عدد بزرگی است.

او ادامه داد: در پنج محور مدیریت مصرف، مدیریت پساب، ساماندهی زاینده رود و کنترل برداشت های غیرقانونی، تغییر الگوی کشت و تامین آب برنامه ریزی جامعی صورت گرفت و با تمام توان در پی عملیاتی شدن اهداف هستیم.

تامین آب برای استان اصفهان در قالب طرح های متعدد

استاندار اصفهان با اشاره به راه حل های تامین آب برای استان، اظهار کرد: نمی توانیم سالیانه یک میلیارد کمبود مصرف آب را با مدیریت مصرف جبران کنیم قطعا باید تامین آب ویژه ای در حوضه زاینده رود اتفاق بیفتد تا چالش ها کمتر گردد؛ لذا در چند بخش کوشش شد روی موضوع تامین آب کار گردد که یکی از این بخش ها که در ایام اخیر باجدیت پیگیر بودیم تامین آب از خلیج فارس است.

بهره مندی اصفهان از خلیج فارس با آبگیر مستقل

مرتضوی اضافه کرد: از دوره قبل تامین آب از خلیج فارس در دستور کار استان بود لیکن در حد مطالعات و با هدف استفاده استان از یک آبگیر مشترک با سایر استان ها و مطالعات، عملیات میدانی، مجوزها، برداشت و ... پیش نرفته بود، اما با برنامه ریزی های انجام شده توانستیم مجوز یک مسیر مجزا را برای اصفهان اخذ کنیم و استان ما مجوز یک آبگیر مستقل را اخذ نموده است.

او بیان نمود: آبگیر قبلی که اصفهان کوشش می کرد از آن بهره مند گردد دست دیگران بود و اصطلاحا شیرفلکه آن دست ما نبود یعنی ما دوباره پایین دست بودیم و همه مخاطرات استان در گروه تصمیمات دیگران قرار می گرفت. بعلاوه استان اصفهان را برای ده ها سال خریدار آب و درگیر حواشی می کرد.

آقای ابوالفضلی اصفهان اصفهان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "آب دریا تا یکسال آینده به اصفهان می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آب دریا تا یکسال آینده به اصفهان می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید