نسل بعدی واکسن کرونا به شکل قرص است

به گزارش آقای ابوالفضلی، دانشمندان واکسارت خطر ابتلا به انواع جهش یافته ویروس را زود تشخیص دادند و واکسنی را طراحی کردند که می تواند نه تنها در برابر نوع شایع بلکه در برابر جهش های در حال ظهور پروتئین اسپایک (اس) شامل هر دو پروتئین اس و ان اثر محافظتی داشته باشد.

نسل بعدی واکسن کرونا به شکل قرص است

این واکسن به صورت یک قرص کوچک است و نوعی سلول تی ایجاد می نماید که مسئول تخریب سلول ای آلوده به ویروس است

یک شرکت بیوتکنولوژی در مرحله بالینی فراوری واکسن های خوراکی به صورت قرص، امروز داده های اولیه مطالعه فاز یک واکس-کو2-1 خود را منتشر کرد که نشان می دهد این واکسن خوراکی کووید-19 به طور عمومی قابل قبول است و ایمنی دارد.

ایمنی این واکسن خوراکی توسط چندین نشانگر پاسخ ایمنی به آنتی ژن های سارس-کو-2 اندازه گیری شده است.

آندره فلورویو، مدیر اجرایی شرکت واکسارت در این باره گفت: نتایج فاز اول ما اهمیت طراحی واکسن متمایز را برجسته می نماید. این نتایج نشان می دهد واکس-کو2-1 می تواند فعالیت گسترده ای علیه انواع جهش یافته کنونی و آینده ویروس کرونا داشته باشد.

این نتایج به اعلام شده است، زیرا ما شاهد ظهور انواع جدیدی هستیم که کمتر به واکسن های نسل اول پاسخ می دهند، بنابراین واکنش متقابل بالقوه را می توان یکی دیگر از مزیت های مهم واکسن های نسل بعدی دانست.

این واکسن، که به صورت یک قرص کوچک است، نوعی سلول تی ایجاد می نماید که مسئول تخریب سلول ای آلوده به ویروس است و در حدود 75 درصد داوطلبانی است که یک دُز کم یا زیاد دریافت کردند این اثر مشاهده شده است. گزارش شرکت سازنده واکسن حاکی از آن است که پاسخ های گزارش شده بیشتر از واکسن های مدرنا و فایزر است.

دانشمندان واکسارت خطر ابتلا به انواع جهش یافته ویروس را زود تشخیص دادند و واکسنی را طراحی کردند که می تواند نه تنها در برابر نوع شایع بلکه در برابر جهش های در حال ظهور پروتئین اسپایک (اس) شامل هر دو پروتئین اس و ان اثر محافظتی داشته باشد. تقریبا همه واکسن های دیگر کووید-19 فقط شامل پروتئین اس هستند.

با این وجود، پادتن های خنثی کننده در داوطلبان پس از یک بار مصرف مشاهده نشد. محققان معتقدند که پادتن ها نقش مهمی در دفاع از سلول ها در برابر ویروس دارند. شرکت واکسارت خاطرنشان کرد اکنون در حال پادتن ها در نمونه های بینی داوطلبانی است که دو دز واکسن دریافت نموده اند.

شرکت واکسارت گفته که هیچ عارضه جانبی شدید در آزمایش فاز یک گزارش نشده و عوارض جانبی خفیف است. داوطلبان، عوارض جانبی متداولی مانند سردرد و خستگی را گزارش کردند و در گروه با دوز بالا مواردی همچون مدفوع شل (افزایش ناچیز) وجود داشته است.

ساخت واکسن خوراکی کووید-19 از این جهت مهم تلقی می گردد که واکسن های موجود باید در شرایط خاصی نگهداری شوند که ارسال آن ها به نقاط مختلف جهان را سخت می سازد. از جمله واکسن فایزر و بایون تک که باید در انبار های یخچالی در دمای منفی 70 درجه سانتیگراد نگه داری شوند تا شش ماه سالم بمانند.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید

به "نسل بعدی واکسن کرونا به شکل قرص است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نسل بعدی واکسن کرونا به شکل قرص است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید