چگونه در سفر از مسائل گوارشی جلوگیری کنیم؟

به گزارش آقای ابوالفضلی، بهتر است بدانید در تعطیلات و سفر مسائل گوارشی در کمین شما هستند، بنابراین برای مقابله با آن ها راهکارهایی در نظر بگیرید.

چگونه در سفر از مسائل گوارشی جلوگیری کنیم؟

آیا مایل هستید با احتیاط سفر کنید و دچار مسائل گوارشی نشوید؟ بیماری گوارشی در سفر هر لحظه در کمین شما است، پس بهتر است برای آنکه به آن ها دچار نشوید، به غذایی که می خورید دقت کنید و هر مواد غذایی را در سفر به آسانی مصرف نکنید. هنگامی که شما از خانه فاصله دارید، در هتل به سر می برید، در هواپیما در حال پرواز هستید یا در جهت جاده ای رانندگی می کنید، یک رژیم معمولی سالم از میوه ها، سبزیجات، غلات و پروتئین ها باید در اولویت قرار گیرند، اما هنگامی که بیشتر تمرکز خود را روی پر کردن شکم خود می کنید و به کیفیت آن ها دقت نمی کنید، ممکن است عواقب ناخواسته ای را تجربه کنید.

مسائل گوارشی در سفر باعث می گردد شما از تمام سرویس های بهداشتی موجود در جهت بهره ببرید و این مسئله دردسرساز و عذاب آور است. تغییرات قابل توجه غذاهای روزانه، نخوردن آب کافی و استرس سفر از جمله عواملی هستند که باعث مسائل گوارشی از جمله نفخ، سوزش معده و اسهال می شوند. با استفاده از نکات زیر از خود در برابر این مسائل محافظت کنید:

درمان اسهال مسافرتی

اسهال در سفر یک مشکل معمول است که اغلب به علت غذاها و آب های حاوی باکتری در سفر به وجود می آید. بعضی از افراد نیز که بدن آن ها به محصولات لبنی مانند شیر حساس است ممکن است در سفر بیشتر دچار این مشکل شوند. برای جلوگیری از اسهال در هنگام سفر و جلوگیری از اسهال مسافرتی، به ویژه هنگام مسافرت در یک کشور خارجی، موارد زیر را رعایت کنید:

هرگز مواد غذایی یا نوشیدنی های غیر پاستوریزه مصرف نکنید.

اطمینان حاصل کنید مواد غذایی گوشتی که مصرف می کنید، تمام آن به صورت کامل پخته گردد و هنگامی که به شما تحویل می دهند، از آن بخار بلند گردد.

از خرید مواد غذایی از دست فروشان خیابانی خودداری کنید.

از آب های بسته بندی برای نوشیدن و مسواک زدن دندان ها بهره ببرید و هنگام مصرف نوشیدنی ها از یخ استفاده نکنید، مگر اینکه مطمئن شوید که از آب های بسته بندی شده تهیه شده است.

از مصرف میوه ها و سبزیجاتی که پخته نشده و به وسیله شما پوست کنده نشده است، اجتناب کنید.

اگر به مسائل گوارشی مانند اسهال مسافرتی دچار شدید، در ادامه چیزهایی می گوییم که می توانید انجام دهید تا از بدتر شدن آن جلوگیری کنید:

 • از خوردن غذاهای روغنی، سرخ کردنی و پرچرب و بعلاوه غذاهای با فیبر بالا خودداری کنید.
 • از مصرف هر گونه مواد کافئین دار خودداری کنید.
 • محصولات و نوشیدنی های لبنی مصرف نکنید.
 • از مصرف غذاها و نوشیدنی های حاوی میزان زیادی شکر جلوگیری کنید.

درمان یبوست

به همان مقدار که اسهال مسافرتی رنج آور است، یبوست نیز در سفر می تواند شما را به شدت آزار دهد. عدم فعالیت صحیح سیستم گوارشی و معده، باعث ایجاد یبوست و در پی آن مسائلی مانند نفخ و درد معده می گردد.

هنگامی که مسافرت می کنید، سخت است که مطابق برنامه ریزی و رژیم معمولی روزانه خود رفتار کنید و این باعث می گردد یبوست به وجود آید. در اینجا راه هایی وجود دارد که می توانید با آن از یبوست جلوگیری کنید:

 • از مصرف داروها و مکمل هایی که باعث یبوست می شوند، جلوگیری کنید مانند دیورتیک ها، مکمل های آهن، داروهای آنتی اسیدی و مکمل های کلسیم.
 • نوشیدن میزان زیادی مایعات، به ویژه آب.
 • خوردن میزان زیادی فیبر هر روز.
 • هنگامی که احتیاج به دستشویی دارید حتما بروید نگه داشتن طولانی مدت آن باعث تشدید یبوست می گردد.
 • راه هایی برای مدیریت استرس خود پیدا کنید.
 • سعی کنید رژیم غذایی خود را تا حد ممکن سازگار نگه دارید، به طوری که همان موادی را مصرف کنید که در خانه مصرف می کردید.

جلوگیری از سوزش معده و قلب

سوزش سر دل یک مشکل دیگر گوارشی است که می تواند شما را ناراحت کند، مخصوصا وقتی که از خانه دور هستید. با دقت به اینکه چه چیزی و چگونه می خورید و می نوشید، می توانید سوزش سر دل را کنترل کنید.

در اینجا نحوه مدیریت سوزش معده در هنگام مسافرت را توضیح می دهیم:

 • خوردن وعده های غذایی کوچک مصرف کنید و آن ها را با فاصله از زمانی که می خوابید قرار دهید. بعد از مصرف غذا دراز نکشید.
 • غذاهای شناخته شده ای را که باعث سوزش معده می شوند شناسایی نموده و سعی کنید وسوسه نشوید و آن ها را مصرف نکنید، زیرا شما در تعطیلات هستید.
 • سیگار نکشید.
 • سر تخت خود را برای خواب کمی بالا بیاورید.

نفخ و گاز معده

وقتی که از خانه خود دور هستید، گاز معده می تواند ناراحت کننده و حتی کاملا دردناک و شرم آور باشد. مواد غذایی با فیبر بالا، به ویژه سبزیجات خام، علل شایع فراوانی گاز معده هستند. افرادی که از عدم تحمل لاکتوز برخوردار هستند، ممکن است در صورت مصرف غذایی لبنی نیز دچار گاز معده شوند؛ بنابراین حتی اگر در تعطیلات هستید، سعی نکنید همه عادت های معمول غذایی که در خانه مصرف می کردید را انجام دهید و از خوردن غذاهای گازدار و باددار خودداری کنید.

هنگامی که به مسافرت می روید، قطعا نمی خواهید تمام زمان خود را در دستشویی ها بگذرانید و می خواهید از تمام زیبایی های محل اقامت خود لذت ببرید؛ بنابراین برای جلوگیری از مسائل گوارشی حتما به کیفیت غذا و نوشیدنی های خود دقت کنید.

سفری همراه با تندرستی و سلامت برای شما آرزومندیم.

منبع: کجارو / everydayhealth.com

به "چگونه در سفر از مسائل گوارشی جلوگیری کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در سفر از مسائل گوارشی جلوگیری کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید