تصویری جدید از دنباله دار میان ستاره ای بوریسوف

به گزارش آقای ابوالفضلی، با نزدیک شدن دنباله دار میان ستاره ای بوریسوف (2I/Borisov) به نواحی درونی منظومه شمسی شرایط برای رصد مهمان جدید منظومه شمسی بهتر می شود. به تازگی گروهی از اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ کک (Keck) تصویری جدید از این دنباله دار تهیه کرده اند.

تصویری جدید از دنباله دار میان ستاره ای بوریسوف

تصویر بالا روز یک شنبه و با تلسکوپ کک که در قله موناکی هاوایی قرار گرفته است ثبت شده است. دم گسترده دنباله دار بوریسوف به شکلی شاخص در تصویر دیده می شود. دم دنباله دار بوریسوف به طول حدود 160 هزار کیلومتر در فضا گسترده شده است. این چیزی در حدود چهارده برابر قطر سیاره زمین و در حدود چهل درصد فاصله زمین تا ماه است. در تصویر نیز اندازه زمین برای مقایسه با ابعاد دم دنباله دار بوریسوف به نمایش در آمده است.

البته هسته دنباله دار بوریسوف در مقابل دم گسترده و عظیم آن بسیار کوچک است و قطر آن حدود 1/6 کیلومتر است.

دنباله دار بوریسوف؛ دومین مهمان میان ستاره ای منظومه شمسی

یک منجم آماتور به نام Gennadiy Borisov دنباله دار بوریسوف را در تابستان امسال کشف کرد. پس از بررسی سرعت این دنباله دار و جهت حرکت آن در منظومه شمسی اخترشناسان به این نتیجه رسیدند که این جرم از بیرون از منظومه شمسی وارد سامانه خورشیدی شده و پس از آن نیز از خانه کیهانی ما خارج خواهد شد. دنباله دار بوریسوف پس از سیارک Oumuamua دومین جرم میان ستاره ای است که وارد منظومه شمسی شده و دانشمندان پیروز به آشکارسازی آن شده اند. سیارک Oumuamua در سال 2017 کشف شد و توجه زیادی را به خود جلب کرد.

با این حال این سیارک زمانی کشف شد که از نزدیکی زمین گذر کرده بود و در راه خروج از منظومه شمسی بود. به این ترتیب اخترشناسان فرصت زیادی برای بررسی این جرم نداشتند. دنباله دار بوریسوف اما به نسبت زودتر کشف شد. این دنباله دار هشت دسامبر به نزدیک ترین فاصله از خورشید خواهد رسید و حدود سه هفته بعد از نزدیک ترین فاصله خود از زمین عبور خواهد کرد.

به این ترتیب فرصتی عالی برای اخترشناسان ایجاد شده تا با تلسکوپ های حرفه ای به بررسی دقیق این جرم بپردازند. با رصد دنباله دار بوریسوف اخترشناسان این فرصت را به دست می آوردند تا به اطلاعاتی درباره اجزاء سازنده سیارات در سامانه های ستاره ای دیگر دست پیدا کنند.

منجمان آماتور نیز می توانند با استفاده از تلسکوپ های هشت اینچ و بزرگ تر شانس خود را برای رصد این دنباله دار، در آسمان های تاریک، امتحان کنند.

تا کنون تنها دو جرم میان ستاره ای در منظومه شمسی کشف شده است. اما اخترشناسان احتمال می دهند که تعداد چنین اجرامی بسیار زیاد است و ابزارهای فعلی ما توان شناسایی بسیاری از این اجرام را ندارد. با این حال به زودی و با آغاز به کار تلسکوپ های جدید نقشه برداری احتمالا این فرایند تغییر خواهد کرد.

عکس کاور: تصویر جدید تلسکوپ کک از دنباله دار بوریسوف. اندازه سیاره زمین نیز برای مقایسه نمایش داده شده است.

Credit: Pieter van Dokkum, Cheng-Han Hsieh, Shany Danieli and Gregory Laughlin

منبع: دیجیکالا مگ

به "تصویری جدید از دنباله دار میان ستاره ای بوریسوف" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویری جدید از دنباله دار میان ستاره ای بوریسوف"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید